W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekshumacje i przewóz zwłok

07.01.2021

Zezwolenie na ekshumację zwłok i szczątków ludzkich wydawane jest na umotywowaną  prośbę – wniosek osób uprawnionych do pochowania zwłok, do których zalicza się: pozostałego małżonka lub małżonkę, krewnych zstępnych, krewnych wstępnych, krewnych bocznych do czwartego stopnia pokrewieństwa oraz powinowatych w linii prostej do pierwszego stopnia. Uprawnionymi do pochowania zwłok, a tym samym do złożenia wniosku o zezwolenie na ekshumację są również osoby inne niż wymienione wyżej, które dobrowolnie zobowiązały się do pochowania zwłok.

Wnioskodawca winien załączyć do wniosku oświadczenia pozostałych osób uprawnionych w przedmiocie udzielenia zgody na ekshumację lub oświadczenie, że jest jedynym uprawnionym do żądania ekshumacji.

Dodatkowo, gdy ekshumacja ma być dokonana przed upływem dwóch lat od dnia zgonu, a w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon nie jest określona przyczyna zgonu, do wniosku dołącza się dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej.

Ekshumacja zwłok/szczątków może być przeprowadzona w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych.

Jeżeli w decyzji zezwalającej na ekshumację nie wskazano dokładnej daty ekshumacji – osoba, której wydano zezwolenie zobowiązana jest do zawiadomienia o dacie zamierzonej ekshumacji (dzień, miesiąc, rok, godz.) właściwego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze kraju, w skrzyni szczelnie wybitej blachą. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się skrzyni i chowa się bezzwłocznie bez jej otwierania.

W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej, szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm, którą umieszcza się na czas przewozu na obszarze kraju w szczelnie zamkniętym worku
z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenie mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia, worek zdejmuje się i spala, a trumnę ze szczątkami chowa się niezwłocznie bez jej otwierania.

Jeżeli zwłoki lub szczątki są przewożone po ekshumacji na obszarze kraju na odległość większą niż 60 km trumna powinna być opieczętowana przez powiatowego inspektora sanitarnego.

Zwłoki/szczątki wywożone po ekshumacji za granicę kraju  umieszcza się wraz z resztkami trumny w nowej trumnie drewnianej, wybitej blachą lub posiadającej wkład metalowy albo trumnie metalowej. Dno trumny wypełnia się warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5cm. Trumnę umieszcza się w szczelnej skrzyni drewnianej, uniemożliwiającej przemieszczanie się trumny, lub innym pojemniku wykonanym z nieprzepuszczalnego materiału.

Właściwy powiatowy inspektor sanitarny może nakazać zastosowanie ponadto innych środków ostrożności, a w razie uznania, że podjęte środki są dostateczne, dokonuje opieczętowania.

Zezwolenie na przewóz zwłok/szczątków za granicę kraju wydaje się po uprzednim przedłożeniu wymaganych dokumentów właściwej władzy państwa, na którego terytorium mają być one pochowane, jak również państw, przez których terytorium mają być przewożone, stwierdzających brak przeszkód do pochowania lub wwiezienia zwłok lub szczątków na terytorium danego państwa.

Przewożenie zwłok jest dozwolone specjalnie do tego celu przeznaczonym środkiem transportu.

Środek transportu drogowego powinien być zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Powinien spełniać następujące wymagania techniczne
i sanitarne:

a/ być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie,

b/ posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich,

c/ posiadać zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika
na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu,

d/ posiadać podłogę wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych
 na działanie środków dezynfekcyjnych,

e/ posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco – czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych,

f/ nie dopuszcza się montażu miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszenie zwłok albo szczątków ludzkich,

g/ po każdorazowym przewiezieniu zwłok albo szczątków ludzkich należy przeprowadzić  dezynfekcję środka transportu w części przeznaczonej na ich umieszczenie,
do dezynfekcji należy stosować preparaty o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym
 i grzybobójczym.

Środek transportu kolejowego, lotniczego i wodnego powinien spełniać wymagania określone w pkt. c, d, f, g 

 

W zakładce materiały do pobrania zamieszczone zostały:

- wniosek o wydanie zgody na ekshumację

- oświadczenie

    

{"register":{"columns":[]}}