W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepimy się

29.12.2020

W niedzielę 27 grudnia ruszyły pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Pierwszą partię już rozdysponowano w szpitalach, kolejna dostawa jeszcze w grudniu trafi do kraju. - Szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków. Dlatego ruszamy z kampanią #SzczepimySię, w której przekonujemy, że warto się zaszczepić. Jeśli nie dla samego siebie, to dla innych.

Starszy, uśmiechnięty mężczyzna w kasku rowerowym na głowie.

W szpitalach węzłowych we wszystkich województwach w kraju rozpoczął się w niedzielę proces szczepień przeciwko COVID-19. - 4 marca br. zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Dzisiaj, po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Ten powrót do normalności może się wydarzyć dzięki szczepionce - powiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Zapewnione dostawy

W ramach pierwszej dostawy do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Do 18 placówek trafiło od 150 do 900 dawek, do pozostałych - po 75. Jak informował podczas konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, jeszcze w tym roku do Polski dotrze kolejna partia szczepionek: - Do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek do Polski. Potem co tydzień będą takie transporty trafiały do Polski. Jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała – powiedział Michał Dworczyk.

W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

15 stycznia – zarejestruj się

Warto zapamiętać tę datę. 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Nie warto czekać. - Zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem – zapowiedział premier Morawiecki.

Bo szczepionka to szansa na wyzwolenie się z epidemii. Pracowały nad nią sztaby naukowców na całym świecie. Warto zaufać nauce. Jak mówił Mateusz Morawiecki, dzięki Narodowemu Programowi Szczepień czas wyrzeczeń może się skończyć. Ważne jednak, aby szczepionkę przyjęło jak najwięcej osób.

Czas na grupę 0 – zachęcamy do szczepień

Obecnie jako pierwsi ze szczepionek korzystają osoby z grupy 0 wskazanej m.in. w Narodowym Programie Szczepień. To:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści). Zgłoszenia od osób z tej grup przyjmowane są do 28 grudnia. Do szpitali węzłowych przekazują te zgłoszenia kierownicy placówek. Powinni oni skorzystać z przeznaczonego do tego formularza, dostępnego pod adresem: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. Więcej informacji na temat szczepień znaleźć można w Narodowym Programie Szczepień oraz na stronie gov.pl/szczepimysie. Czynna jest też całodobowa infolinia w sprawach związanych z jakimikolwiek wątpliwościami związanymi ze szczepieniami. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 989.

Rusza kampania #SzczepimySię

A Ty dla kogo się zaszczepisz? Pytają bohaterowie spotu zachęcającego do szczepienia się przeciwko COVID-19. W filmie promującym szczepionki występują aktorzy – Stanisław Banasiuk i Mateusz Banasiuk - prawdziwy ojciec i prawdziwy syn. Panowie byli bohaterami kwietniowego spotu w ramach kampanii edukacyjnej „Profilaktyka zachowań w walce z chorobami wirusowymi” – wspólnej inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Wówczas promowali codzienne, ale ważne zachowania podczas zagrożenia epidemicznego. To mycie rąk przez 30 sekund, unikanie kontaktów z wieloma osobami czy kichanie w łokieć. Teraz zachęcają do szczepień.

https://wetransfer.com/downloads/5a9a5cf201613d8d41eff24df7bb671720201227103459/b83e74 do pobrania spotu: https://we.tl/t-DBUpyc1Uuo

https://we.tl/t-DBUpyc1Uuo

Wideo

{"register":{"columns":[]}}