W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na kleszcze

31.12.2020

Kleszcze przenoszą wiele chorób. Do najczęściej spotykanych zalicza się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciwko KZM można się zaszczepić, przeciwko boreliozie szczepionki jeszcze nie wymyślono, a jest to choroba, której lekceważyć nie powinniśmy. Wywołuje m.in. zmiany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i pamięci, zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, bóle głowy (zwykle części potylicznej), bóle i kurcze mięśni. Dlatego ukąszeń kleszczy nie należy lekceważyć.

Kleszcze groźne dla człowieka

Kleszcze to pasożyty dziko żyjących zwierząt żywiące się ich krwią. Zarażają się one bakteriami, wirusami i pasożytami, które mogą przenosić na ludzi.

Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia!!!

Choroby ludzi przenoszone przez kleszcze:

* kleszczowe zapalenie  mózgu
* borelioza
* tularemia
* ehrlichioza
* babeszjoza
* gorączka Q
* gorączka plamista Gór Skalistych
* dur powrotny

Województwo warmińsko-mazurskie ma bardzo wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (sześciokrotnie wyższy niż w kraju).

Dlatego tak ważna jest diagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.
Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie wykonuje pełną, czyli dwustopniową diagnostykę w kierunku boreliozy – bardzo czuły test ELISA i test western blot, który potwierdza zakażenie i wykrywa swoiste przeciwciała przeciwko konkretnym antygenom Borelii.

Kleszczowe zapalenia mózgu diagnozuje się poprzez wykrycie swoistych przeciwciał przeciw wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu w klasie IgG i IgM.

{"register":{"columns":[]}}