W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1-7 grudnia - Europejski Tydzień Autyzmu

03.12.2024

1-7 grudnia - Europejski Tydzień Autyzmu

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących  się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony  i  stereotypowy  repertuar zainteresowań  i  aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

U osób z autyzmem obok  specyficznych  cech  diagnostycznych  występuje  często  szereg  innych  objawów czy schorzeń takich jak:

  • epilepsja,
  • depresja,
  • fobie,
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi,
  • trudne zachowania,
  • zaburzenia snu i odżywiania,
  • napady złości i (auto)agresji.

Szacuje się, że na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Poziom funkcjonowania intelektualnego osób z autyzmem jest bardzo zróżnicowany. Podczas, gdy niektóre osoby z autyzmem mogą żyć samodzielnie, inne są poważnie niepełnosprawne i wymagają opieki i wsparcia przez całe życie. Szeroki zakres interwencji, od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie, może zoptymalizować rozwój, stan zdrowia, samopoczucie i jakość życia osób z autyzmem. Szybki dostęp do wczesnych interwencji psychospołecznych może poprawić zdolność osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do skutecznej komunikacji i interakcji społecznych. Ważne, aby po zdiagnozowaniu autyzmu, osobie chorej oraz opiekunom zostały zaoferowane odpowiednie informacje, usługi, skierowania i praktyczne wsparcie, zgodnie z ich indywidualnymi i ewoluującymi potrzebami i preferencjami.

Osoby z autyzmem są często napiętnowane i dyskryminowane, bardziej narażone na przemoc, obrażenia czy nadużycia, niesprawiedliwe pozbawianie opieki zdrowotnej, edukacji, możliwości angażowania się i uczestniczenia w ich społecznościach. Postawy społeczne i poziom wsparcia udzielanego przez władze lokalne i krajowe są ważnymi czynnikami determinującymi jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Potrzeby zdrowotne osób z autyzmem są złożone i wymagają szeregu zintegrowanych usług, które obejmują promocję zdrowia, opiekę i rehabilitację. Ważna jest współpraca między sektorem zdrowia a innymi sektorami, zwłaszcza edukacją, rynkiem pracy i opieką społeczną. 

 

Źródło:

{"register":{"columns":[]}}