Badania laboratoryjne dla celów sanitarno-epidemiologicznych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
- Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają:
- uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
- osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
- Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne kieruje:
- uczniów, studentów i doktorantów – kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona;
- osoby podejmujące lub wykonujące pracę – pracodawca albo zlecający wykonanie prac.
- Badanie sanitarno-epidemiologiczne składa się z badania laboratoryjnego, badania lekarskiego oraz badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych.
- W myśl zapisu w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r., badanie lekarskie przeprowadzają lekarze medycyny pracy lub lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.Na podstawie wyników przeprowadzonych badań, lekarze wydają i przekazują osobie badanej oraz pracodawcy lub osobie zlecającej wykonanie prac orzeczenie lekarskie:
- o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
- o czasowych lub trwałych przeciwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
- Lekarz decyduje o tym, jak często należy wykonywać badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, tym samym ustalając czas trwania ważności wydanego orzeczenia.
- W myśl obecnie obowiązujących przepisów prawnych niegdyś obowiązkowa tzw. „książeczka sanepidowska” przestała być dokumentem medycznym. Jedynym obowiązującym dokumentem jest orzeczenie lekarskie wydawane przez lekarza medycyny pracy na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
- Badanie laboratoryjne do celów sanitarno-epidemiologicznych to trzykrotne badanie kału w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Shigella, które należy wykonać w akredytowanych laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej, min. w laboratorium PSSE w Toruniu przy ulicy Kopernika 9.
Przyjmowanie próbek kału do badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella
- Osoby podejmujące lub wykonujące pracę
- Wymazówki z podłożem transportowym na próbki kału można pobrać bezpłatnie w PSSE w Golubiu-Dobrzyniu w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.25 do 15.00.
- Próbki kału przyjmowane są w PSSE w Toruniu przy ulicy Kopernika 9 od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.30 do 11.00 oraz dodatkowo we wtorki w godzinach od 14.00 do 15.00.
- Próbki kału należy pobierać na wymazówki z podłożem transportowym przez 3 kolejne dni. Pobraną próbkę należy przechować w lodówce max. 72 godziny (do Laboratorium PSSE można dostarczyć jednocześnie wszystkie 3 próbki). Do badań będą przyjmowane tylko próbki kału pobrane na wymazówki z podłożem transportowym. Koszt trzykrotnego badania kału wynosi 150 zł. Opłatę w formie przelewu należy uiścić tak, aby było możliwe okazanie dowodu wpłaty przy oddaniu próbek do badań.
- Należność za badanie w kwocie 150 zł należy wpłacać na konto Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Toruniu:
Numer konta: 14 1010 1078 0045 6122 3100 0000 NBP O/Bydgoszcz.
Przy oddaniu próbek do badania konieczne jest okazanie dowodu wpłaty należności za wykonanie badań.
- UWAGA!!! W tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko osoby badanej.
- Więcej informacji na stronie internetowej PSSE w Toruniu.
- Uczniowie i studenci
- Wymazówki z podłożem transportowym na próbki kału można pobrać bezpłatnie w PSSE w Golubiu-Dobrzyniu w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.25 do 15.00.
- Próbki kału przyjmowane są w PSSE w Golubiu-Dobrzyniu we wtorki i czwartki w godzinach od 7.25 do 10.00.
- Próbki kału należy pobierać na wymazówki z podłożem transportowym przez 3 kolejne dni. Pobraną próbkę należy przechować w lodówce max. 72 godziny (do PSSE w Golubiu-Dobrzyniu można dostarczyć jednocześnie wszystkie 3 próbki). Do badań będą przyjmowane tylko próbki kału pobrane na wymazówki z podłożem transportowym.
Uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nie płacą za badanie w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella-Shigella. Osoby te muszą posiadać skierowanie na ww. badanie, odpowiednio ze szkoły lub uczelni. Skierowanie należy okazać w momencie oddawania próbek do badania.
Sposób pobierania wymazu z kału:
- Wyjąć z jednego opakowania probówkę i wymazówkę.
- Trzymając wymazówkę za korek, wacik wymazówki zanurzyć w świeżo oddanym kale.
- Wymazówkę umieścić w probówce, upewnić się, że korek wymazówki szczelnie zamyka probówkę.
- Każdą probówkę podpisać imieniem i nazwiskiem osoby badanej, datą i godziną pobrania próbki.
- Każdego z trzech kolejnych dni powtórzyć czynności opisane w punktach 1 – 4.
- Wszystkie trzy próbki dostarczyć do laboratorium razem, najpóźniej do 72 godzin od momentu pobrania pierwszej próbki. Próbki można przechowywać w temperaturze pokojowej lub temperaturze 0 – 10 °C.
- Wraz próbkami należy przynieść „Zlecenie badania mikrobiologicznego”. Zlecenie powinno być wypełnione czytelnie i dokładnie. Zlecenie zniszczone (pomięte i poplamione) nie będzie przyjęte.
- Źle pobrane, nieprawidłowo przechowywane i transportowane lub błędnie pisane próbki nie będą przyjmowane do badania.