1-7 sierpnia - Światowy Tydzień Karmienia Piersią
01.08.2024
Światowy Tydzień Karmienia Piersią jest obchodzony co roku, między 1 a 7 sierpnia, aby zachęcić mamy do naturalnego karmienia oraz wpłynąć na zdrowie dzieci na całym świecie. W akcję zaangażowanych jest wiele podmiotów w całej Polsce, a także około 120 państw na świecie. Odbywają się warsztaty i spotkania mające na celu wsparcie i edukację kobiet.
Karmienie piersią, poza najbardziej wartościową formą dostarczenia noworodkowi wszelkich, niezbędnych składników odżywczych, jest szansą zapewnienia matce i dziecku niezwykłej bliskości. To jedne z najpiękniejszych i bardzo intymnych chwil, dzięki którym rodzi się głęboka emocjonalna więź, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa i zapewnia dziecku jego harmonijny rozwój. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłącznie karmienie piersią, poczynając od pierwszych godzin życia dziecka, aż do momentu ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Zachęca się mamy do kontynuowania karmienia po wprowadzeniu żywności uzupełniającej nawet do drugiego roku życia dziecka i później.
Jakie korzyści przynosi dziecku karmienie naturalne?
- Mleko matki wzmacnia naturalne siły obronne dziecka. Chroni przed infekcjami, ponieważ zawiera przeciwciała oraz aktywne kultury bakterii ważne dla rozwoju mikroflory jelitowej.
- Białko znajdujące się w kobiecym pokarmie jest białkiem wysokiej jakości, a jego ilość dostosowuje się do potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju.
- Dzieci karmione piersią są w mniejszym stopniu zagrożone wystąpieniem infekcji układu pokarmowego, oddechowego i ucha. Rzadziej borykają się z alergią, nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą typu II i otyłością.
- Badania wykazują, że karmienie piersią wspomaga rozwój poznawczy dziecka poprzez dostarczane w ogromnych ilościach wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do rozwoju mózgu i tkanek nerwowych, a także za sprawą więzi emocjonalnej mającej wpływ na zdolność szybkiego uczenia się.
Korzyści dla mamy
- Badania wykazały mniejszy odsetek występowania nowotworu piersi i jajników wśród kobiet karmiących piersią.
- Karmienie piersią pomaga chronić przed osteoporozą, szczególnie w okresie menopauzy.
- Hormony produkowane w okresie laktacji pomagają kobiecie dojść do stanu sprzed ciąży i porodu.
- Karmienie piersią pomaga spalić dodatkowe kalorie i w szybszym tempie wrócić do właściwej wagi.
- Kobiecy pokarm jest zawsze świeży i gotowy do podania, co zapewnia wygodę i nie generuje dodatkowych kosztów.
Pamiętajmy, że kobieta ma w dyspozycji perfekcyjny mechanizm zapewniający rosnącemu dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co najważniejsze jest to pokarm idealny – zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ekonomicznych. W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią propagowane jest to, co zostało stworzone przez samą naturę i jest doskonałe – sposób na niezastąpioną więź matki i dziecka, skarb, z którego warto korzystać jak najdłużej.
Karmienie piersią to niebagatelne i odpowiedzialne zadanie. Organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany – odżywiony i nawodniony. Dzięki temu naturalne wykorzystanie w procesie laktacji witamin i minerałów oraz wody nie wpłynie negatywnie na organizm matki, a dziecku zapewni wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Urozmaicone, regularne i lekkostrawne posiłki, około 2 litrów niegazowanych i niesłodzonych napojów dziennie to nie tylko sprawdzone sposoby codziennego dbania o prawidłowy przebieg ciąży, ale i nawyki warte kontynuacji w czasie karmienia piersią.
Więcej informacji na temat korzyści dla matki i dziecka płynących z karmienia piersią można znależć w artykule pt. "Dlaczego warto karmić piersią?" na stronie Serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia "Akademia NFZ".