W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 czerwca - Ogólnopolski Dzień Bez Alkoholu

01.06.2024

Dzień bez Alkoholu to polskie święto ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, na 1 czerwca ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Po lewej stronie napis: "1 czerwca - Ogólnopolski Dzień Bez Alkoholu". Po prawej stronie mężczyzna broniący się przed osobą wręczającą mu szklankę z alkoholem oraz logo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Golubiu-Dobrzyniu.

Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”.

Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek z alkoholem. Toksyczne działanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Długotrwałe picie nawet niewielkich ilości alkoholu uszkadza:

  •  układ nerwowy: uszkodzenie i zanik komórek nerwowych;

  • układ pokarmowy: poważne choroby wątroby (zapalenie, marskość), trzustki i żołądka (zapalenie błony śluzowej, owrzodzenie);

  • układ krążenia: zwyrodnienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie;

  • układ oddechowy: uszkodzenia błony śluzowej tchawicy i oskrzeli;

  • układ hormonalny: zaburzenia hormonalne negatywnie wpływają na potencję i miesiączkowanie oraz prowadzą do bezpłodności i wcześniejszego przekwitania;

  • układ odpornościowy: osłabienie funkcji układu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych, zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów.

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leków. Alkohol, wchodząc w interakcje z lekami, może osłabić lub nasilić ich działanie, powodując problemy z ich wydalaniem z organizmu i zwiększyć nasilenie skutków ubocznych. W wielu przypadkach połączenie alkoholu z lekami może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. wątroby), a nawet prowadzić do śmierci.

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych (problemy małżeńskie i rodzinne, rozpad więzi, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, problemy finansowe) jak i prawnych (np. odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku komunikacyjnego).

{"register":{"columns":[]}}