W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20.03.2024

W ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). W Polsce inicjatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.

20 marca - światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Dzień ten ma na celu przypominać społeczeństwom oraz decydentom o znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz komfortu jego życia.

Według danych FDI 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Choroby jamy ustnej mogą przybierać różne formy w zależności od przyczyny ich powstania. Próchnica, choroby przyzębia oraz inne problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej mogą mieć znaczący wpływ na każdy aspekt życia. Zaniedbanie zdrowia może wpłynąć negatywnie na samopoczucie emocjonalne, relacje z rówieśnikami, problemy mentalne i ogólny stan zdrowia fizycznego. 

 Jedną z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej na świecie jest próchnica zębów. Głównym czynnikiem powodującym jej powstanie są złe nawyki żywieniowe – konsumpcja dużej ilości cukru zawartego w przekąskach, przetworzonej żywności czy gazowanych napojach. Używanie tytoniu w dużej mierze przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł oraz raka jamy ustnej. Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zarówno raka jamy ustnej, chorób dziąseł jak i próchnicy z powodu kwasowości i wysokiej zawartości cukru. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu schorzeń jamy ustnej.

Jak zadbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej?

  • Przede wszystkim myć zęby minimum 2 razy dziennie przez przynajmniej dwie minuty, tak aby oczyścić zęby z lepkiej, cienkiej powłoki bakteryjnej, która nieustannie gromadzi się na zębach.
  • Myć każdą powierzchnie zębów, zarówno tych przednich, jak i trzonowych. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu powierzchni żujących, językowych, policzkowych, podniebiennych i wargowych oraz międzyzębowych. Nie zapominaj o powierzchni za ostatnimi zębami trzonowymi!
  • Używać codziennie pasty do zębów z odpowiednią do wieku zawartością fluoru, który jest standardem w zapobieganiu próchnicy.
  • Nie płucz wodą jamy ustnej po umyciu zębów, aby pozwolić zadziałać składnikom zawartym w paście do zębów. Wystarczy tylko wypluć nadmiar piany z ust.
  • Wymieniaj szczoteczkę do zębów przynajmniej raz na trzy miesiące i po każdej infekcji. Zniekształcone włókna na szczoteczce nie są w stanie poprawnie oczyścić powierzchni jamy ustnej.
  • Nitkuj przestrzenie międzyzębowe przynajmniej raz dziennie. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych zapobiega stanom zapalnym dziąseł i chorobom przyzębia oraz zmniejsza ryzyko próchnicy.
  • W przypadku dużej aktywności fizycznej i stresu skontaktuj się ze stomatologiem w celu wyrobienia indywidualnej szyny ochronnej na zęby.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}