26 października - Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
26.10.2023
26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów dnia jest promowanie transplantologii oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie procedur związanych z przeszczepami i przekazywaniem organów po śmierci.
Z tej okazji przypominamy, że pierwszy polski przeszczep został wykonany 26 stycznia 1966r. Było to pierwsze udane przeszczepienie nerki, które zostało przeprowadzone w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Warto przy tej okazji wspomnieć również o udanym przeszczepieniu szpiku, który odbył się w 28 listopada 1984 r. Natomiast pierwsza w Polsce udana transplantacja serca miała miejsce 5 listopada 1985 r., pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi.
Od czasu, gdy 26 stycznia 1966 r. skutecznie przeszczepiono pierwszą nerkę 19-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej, w Polsce narządy przeszczepiono niemal 37 tysiącom pacjentów. To populacja miasta. Celem obchodów dnia transplantacji jest podkreślenie znaczenia przeszczepiania narządów, tkanek i komórek jako skutecznej, najlepszej, a w wielu przypadkach jedynej metody leczenia. Transplantacja ratuje życie, przedłuża je i poprawia jego jakość. Przeszczepienia komórek krwiotwórczych, tkanek i narządów wymagają chorzy dorośli i pediatryczni. Obecnie na transplantacje narządów czeka ok. 1800 osób. Zrozumienie wartości decyzji o przekazaniu narządów, tkanek i komórek oraz rozmowa na ten temat z bliskimi pozwoli uratować życie i zdrowie wielu osób. Jest to także czas refleksji, wspomnienia o zmarłych dawcach, ich rodzinach, żywych dawcach, biorcach, chorych oczekujących na przeszczepienie, personelu medycznym oraz wszystkich osobach, które wspólnie i solidarnie przyczyniają się do tej wyjątkowej dziedziny medycyny.
Transplantologia jest obszarem medycyny, która na tym etapie rozwoju nie ma szans funkcjonować bez społecznej akceptacji. Tutaj człowiek pomaga człowiekowi. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczne w zakresie przeszczepiania narządów.
W Polsce zgodnie z prawem brak sprzeciwu na pobranie narządów i tkanek po śmierci, może skutkować ich pobraniem dla chorych oczekujących na przeszczepienie. W praktyce to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu.