W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28.07.2021

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby został wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku, w dzień urodzin prof. Barucha Samuela Blumberga - lekarza, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B oraz opracował szczepionkę przeciwko niemu, za co otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Dzień ten ma służyć podniesieniu świadomości zdrowotnej społeczeństw oraz zintensyfikowaniu walki z WZW.

Logo Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy hepatotropowe, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. We wszystkich typach mogą występować zakażenia pełnoobjawowe, skąpoobjawowe, jak i bezobjawowe. Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, podwyższenia temperatury ciała, utraty apetytu, nudności, ogólnego niedomagania i osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych. Jest to schorzenie występujące dość często, a wywołane jest przez wiele czynników etiologicznych takich, jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów. Ogólnie można podzielić je na wirusy pierwotnie hepatotropowe, wśród których znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E oraz wirusy cytomegalii (CMV), herpes (HSV), Epsteina-Barr (EBV).

Ogólnie można powiedzieć, że wirusy wywołujące WZW typu A szerzą się drogą pokarmową, przebieg choroby okresu ostrego jest lżejszy, z mniejszą śmiertelnością. Typy wirusów B, C i D przenoszą się drogą parenteralną, a także drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego, przebieg jest na ogół cięższy z większą śmiertelnością, a u części ozdrowieńców występują następstwa o charakterze organicznym (przewlekłe zapalenia wątroby, marskość wątroby, pierwotny rak wątroby).

Najlepszym sposobem zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby są szczepienia ochronne, które są wyjątkowo skuteczne (p/WZW typu B obowiązkowe – dostępne są dla każdego dziecka już w pierwszej dobie po urodzeniu, p/ WZW typu A zalecane). Nie powstała jeszcze szczepionka przeciw WZW C, dlatego ważne jest  zapobieganie nowym zakażeniom HCV oraz szybka identyfikacja i leczenie osób przewlekle zakażonych.

{"register":{"columns":[]}}