W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 września - Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

28.09.2024

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania u ludzi przez zwalczanie wścieklizny wśród zwierząt.

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

Światowy Dzień Wścieklizny po raz pierwszy zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie. Współfinansowany był przez światowe organizacje: Zdrowia (WHO), Zdrowia Zwierząt (OIE) i Pan American Health Organization (PAHO/AMRO). W latach wcześniejszych obchodzony był jako Dzień Wścieklizny w USA i Wielkiej Brytanii. Inicjatorem tego święta była amerykańska organizacja non-profit Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych.

Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę drapieżne lub domowe, które jest jej nosicielem. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, zazwyczaj kąsanej.

Rezerwuarem zarazka są drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, psy, niekiedy inne zwierzęta dzikie lub udomowione zarażone wścieklizną (np. krowy, sarny, psy, koty). Należy wspomnieć, że niewielkie gryzonie nie biorą udziału w transporcie wścieklizny na człowieka, dlatego pokąsanie przez szczura, chomika czy mysz nie stanowi wskazań do szczepień przeciw wściekliźnie.

W celu uniknięcia zakażenia wścieklizną należy:

  • unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi,
  • nie dotykać znalezionych martwych zwierząt – fakt ten należy zgłosić policji, straży miejskiej lub służbom weterynaryjnym,
  • systematycznie poddawać szczepieniom własne psy i koty,
  • nie wypuszczać kotów i psów bez możliwości ich kontroli.

Po pogryzieniu lub oślinieniu ranę dokładnie przemyć kilkakrotnie wodą z mydłem oraz zdezynfekować i bezwzględnie zgłosić się do lekarza celem oceny kwalifikacji do rozpoczęcia szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz oceny co do ewentualnego dodatkowego szczepienia przeciwko tężcowi.

{"register":{"columns":[]}}