29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu
29.10.2024
Światowy Dzień Udaru Mózgu został ustanowiony w 2006 roku przez Światową Organizację Udaru Mózgu (WSO – World Stroke Organization). Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą.
Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niesprawności wśród Polaków po 40 roku życia.
Do powstania udaru przyczyniają się:
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków.
Wśród czynników ryzyka jest też:
- cukrzyca,
- otyłość,
- brak ruchu,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów.
By zapobiec udarowi, musimy, więc najczęściej zmienić swój styl życia, odpowiednio leczyć i monitorować choroby, które zwiększają jego ryzyko.
Udar może w jednej chwili odebrać niemal wszystko – sprawność, samodzielność, możliwość komunikowania się ze światem, może uszkodzić wzrok, słuch. Większość z osób, które przeżyją udar, pozostanie w różnym stopniu niepełnosprawna.
Udar jest nie tylko problemem medycznym i społecznym, ale również ekonomicznym ze względu na koszty leczenia, jak również niepełnosprawność zawodową, która często dotyczy chorych po udarze – 20 % chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30 % pomocy w niektórych zwykłych codziennych czynnościach. Dlatego właśnie ważna jest świadomość tego, w jaki sposób objawia się udar mózgu i że należy błyskawicznie wezwać pomoc medyczną, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały. Tutaj liczy się czas, bo im szybciej od wystąpienia pierwszych symptomów udaru zostanie podjęte leczenie, tym jego skuteczność jest większa, a przez to zwiększają się szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji choroby.
Źródło: WSSE w Bydgoszczy