30 marca - Ogólnopolski Dzień Świadomości KZM
30.03.2024
Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to jedna z wielu chorób przenoszonych przez kleszcze i jedyna, na którą można się zaszczepić. KZM to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi.
O chorobie
Źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza, poprzez spożycie niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia lub znacznie rzadziej poprzez transfuzję krwi lub przeszczep narządu od osoby w fazie wiremii. Okres inkubacji choroby wynosi od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie, zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy podobne do grypy. U części osób zakażonych, po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35%–58% chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem.
W Polsce liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się na 150 do ponad 250 przypadków rocznie. Najwięcej zachorowań obserwuje się w rejonach północno-wschodniej Polski (do 80% zakażeń w danym roku). Sezonowość zachorowań wiąże się z dwoma okresami aktywności kleszczy: dominującym – wiosenno-letnim i słabszym – jesiennym. Na świecie odnotowuje się rocznie ponad 10,000 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, głównie w północno-wschodnich oraz środkowych regionach Europy oraz w północnych regionach Azji.
Pamiętaj!
- Nie da się łatwo uchronić przed ukąszeniami kleszczy i nie da się przewidzieć czy dany kleszcz przenosi wirusa.
- Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed tą ciężką chorobą i jej powikłaniami.
- Żeby utrzymać ochronę przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat.
O szczepionce
Dostępne są inaktywowane szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku aktywności kleszczy (od kwietnia do października). Szczepionki zalecane są w określonych grupach zawodowych oraz osobom przebywającym na obszarach endemicznych. Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechuje wysoka skuteczność – na 100 szczepionych powyżej 95 osób wytwarza przeciwciała ochronne zabezpieczające przed powikłaniami.
Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są:
- reakcja anafilaktyczna po wcześniejszej dawce szczepionki,
- ostra choroba przebiegająca z gorączką,
- nasilona reakcja alergiczna na substancje pomocnicze wchodzące w skład szczepionki.
Po podaniu szczepionki mogą występować miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne, głównie przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia, obrzęk, bolesność, zaczerwienienie. Może też rzadko dochodzić do odczynów uogólnionych, np. przejściowy stan gorączkowy, ogólne osłabienie, objawy grypopodobne.
Materiały
Infografika - Uwaga kleszcz (Szczepienia.Info)Infografika_-_Uwaga_kleszcz_(SzczepieniaInfo).jpg 0.20MB 6 powodów, aby zaszczepić się przeciw KZM (Szczepienia.Info)
6_powodów,_aby_zaszczepić_się_przeciw_KZM_(SzczepieniaInfo).jpg 0.66MB KZM to choroba wirusowa (Szczepienia.Info)
KZM_to_choroba_wirusowa_(SzczepieniaInfo).png 0.88MB Porównanie ryzyka - choroba i NOP (Szczepienia.Info)
Porównanie_ryzyka_-_choroba_i_NOP_(SzczepieniaInfo).jpg 0.36MB KZM - zachorowania występują u niezaszczepionych (Szczepienia.Info)
KZM_-_zachorowania_występują_u_niezaszczepionych_(SzczepieniaInfo).jpg 0.14MB