31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu
31.05.2024
Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje.
Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach Światowej Organizacji Zdrowia w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i życia swojego oraz przyszłych pokoleń.
Światowa Organizacja Zdrowia co roku proponuje hasło, którym chce zwrócić uwagę całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne.
Hasło przewodnie Światowego Dnia bez Tytoniu w 2024 roku brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”.
Tematem Światowego Dnia bez Tytoniu 2024 jest ochrona młodych ludzi przed ingerencją przemysłu tytoniowego. Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 ma być platformą dla młodych ludzi na całym świecie, którzy wzywają rządy do ochrony ich przed drapieżnymi taktykami marketingu wyrobów tytoniowych.
Branża celuje w młodzież w celu osiągnięcia zysków przez całe życie, tworząc nową falę uzależnienia. We wszystkich regionach dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, a szacuje się, że na całym świecie tytoń pali 37 milionów młodych ludzi w wieku 13–15 lat. Przemysł tytoniowy wpływa i ingeruje w młodych ludzi, wydając około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy aby pozyskać nowych palaczy. Przemysł tytoniowy chce aby jak najwięcej ludzi było uzależnionych. Wszystkie działania zmierzające do zmniejszenia rozpowszechnienia się palenia tytoniu powodują zwiększoną aktywność producentów zainteresowanych utrzymaniem poziomu konsumpcji. Kampaniami reklamowymi i promocyjnymi, przemysł tytoniowy stara się odwrócić naszą uwagę od śmiertelnych skutków oddziaływania jego produktów.
Nie zapominajmy, że nie tylko tradycyjne papierosy rujnują zdrowie. Coraz większą popularność zyskują e-papierosy oraz inne nowe wyroby tytoniowe i nikotynowe.
E-papierosy to nowe źródło uzależniającej nikotyny, szczególnie popularne wśród nastolatków i młodych dorosłych. Jednym z kluczowych działań pozwalających ograniczyć liczbę użytkowników e-papierosów jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu e-papierosa na zdrowie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że należy informować opinię publiczną o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w celu zwalczania epidemii tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby dochodzić swojego prawa do zdrowia i zdrowego trybu życia oraz chronić przyszłe pokolenia.
Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu 2024 dostępnych jest na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.