9 września - Światowy Dzień FAS
09.09.2024
Wrzesień – ostatnie dni lata i początek jesieni… To także miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień FAS. Jego historia rozpoczęła się w lutym 1999 roku, kiedy to troje rodziców wychowujących dzieci z FAS zadało pytanie: Co, jeśli rodzice wychowujący dzieci z FAS na całym świecie zebraliby się razem, o 9 godzinie 9 dnia 9 miesiąca roku i powiedzieliby światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu? Ich apel bardzo szybko znalazł zwolenników w wielu państwach i organizacjach, w tym od 2004 roku także w Polsce. W dniu 9. września w szczególny sposób podejmowane są działania w celu zwiększenia społecznej świadomości konieczności zachowywania abstynencji w czasie ciąży.
Czym jest FAS i FASD?
FAS to alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome).
FASD to spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorder).
Różnicę pomiędzy tymi pojęciami wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w wywiadzie udzielonym dla portalu PULS Medycyny:
Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych znane pod skrótem FASD jest oczywiście pojęciem znacznie szerszym. Obejmuje ono wszystkie możliwe konsekwencje związane ze szkodliwym działaniem alkoholu spożywanego w okresie ciąży dla rozwijającego się płodu. Prenatalna ekspozycja na alkohol może prowadzić zarówno do uszkodzenia mózgu i układu nerwowego, jak i do różnorodnych wad wrodzonych i opóźnienia rozwojowego. FASD nie znajduje się wprawdzie w międzynarodowej klasyfikacji chorób, jest pojęciem parasolowym obejmującym wiele różnych schorzeń i zaburzeń, które są skutkiem spożywania przez przyszłą matkę alkoholu w okresie ciąży. Natomiast alkoholowy zespół płodowy (FAS) to jeden z kluczowych zespołów w obrębie FASD. To znacznie węższe pojęcie i stosujące się do dzieci, które w największym stopniu ucierpiały na skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol. FAS jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 jako odrębna jednostka chorobowa.
PAMIĘTAJMY!
Każda ilość alkoholu wypita przez kobietę w czasie ciąży, to ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.
Więcej informacji:
Biografia:
Ciąża bez alkoholu – ogólnopolska kampania edukacyjna, dostęp na dzień 09.09.2024 r.
Oblicza Medycyny. FAS i FASD – jakie konsekwencje dla dziecka ma ekspozycja na alkohol w okresie płodowym? - Puls Medycyny, dostęp na dzień 09.09.2024 r.