Akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie
05.09.2023
W okresie od 11 do 20 września 2023 roku na obszarze wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (powiat brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski, powiat wąbrzeski: gmina Książki, gmina Dębowa Łąka i gmina Ryńsk; powiat toruński: gmina Obrowo, gmina Lubicz i gmina Czernikowo), zostanie przeprowadzona akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Informacje dotyczące doustnego uodparniania lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
- Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny. Celem skutecznego zwalczania wścieklizny u lisów podjęta została akcja doustnego uodparniania populacji tych zwierząt poprzez wykładanie przynęt zawierających szczepionkę z żywym, osłabionym wirusem wścieklizny.
- Akcja uodparniania lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest dwa razy w roku poprzez zrzuty z samolotów przynęt zawierających szczepionkę.
- Zrzuty immunoprzynęt dokonywane są na obszarach niezabudowanych: lasy, pola, łąki, nieużytki, będących miejscami bytowania i żerowania lisów.
- Immunoprzynęty koloru zielono-brunatnego mają kształt kwadratu z wcięciami bocznymi (batoników) o długości ok. 4,5 cm i wysokości ok. 2 cm; wykonane z masy mięsno - rybnej, zawierają zatopione w środku plastikowe pojemniczki (saszetki) o pojemności ok. 2 ml z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Uodpornienie następuje po przegryzieniu przez lisa przynęty a tym samym pojemniczka ze szczepionką, która rozlewa się na błony śluzowe jamy ustnej zwierzęcia.
- Szczepionka jest dopuszczona do uodparniania wyłącznie lisów, dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.
- Przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy.
Wskazówki dla mieszkańców terenów, na których wykładane są immunoprzynęty do doustnego uodparniania lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
- Nie należy dotykać i niszczyć napotkanych immunoprzynęt.
- Zagrożeniem dla człowieka może być bezpośredni kontakt immunoprzynęt z otwartymi ranami, otarciami skóry, śluzówkami jamy ustnej i nosa oraz oczami.
- W każdym przypadku kontaktu człowieka z immunoprzynętą należy miejsca eksponowane przemyć wodą z mydłem i bezwzględnie powiadomić lekarza medycyny lub lekarza weterynarii.
- Zwierzęta domowe i gospodarskie, które zetknęły się z immunoprzynętą należy poddać badaniu i obserwacji. Obserwacja winna być przeprowadzona przez lekarza weterynarii, protokolarnie opisana z uwzględnieniem danych hodowcy oraz wszelkich jego spostrzeżeń dotyczących badanego zwierzęcia.
- Fakt podjęcia lekarsko-weterynaryjnej obserwacji zwierzęcia mającego kontakt z immunoprzynętą należy zgłosić właściwemu terytorialnie powiatowemu lekarzowi weterynarii, który ustali tok dalszego postępowania.
Aby akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przebiegała bezpiecznie i efektywnie, prosi się o:
- nie wypuszczanie swobodnie psów i kotów;
- nie dotykanie, nie podnoszenie i nie niszczenie napotkanych immunoprzynęt;
- zgłaszanie wszelkich kontaktów ludzi lub zwierząt domowych z immunoprzynętami w najbliższych przychodniach lekarskich, szpitalach zakaźnych, lecznicach weterynaryjnych lub Inspektoratach Weterynarii;
- szczególne pouczenie dzieci o powyższych zasadach postępowania.