Gospodarka odpadami komunalnymi na terenie Miasta Golubia-Dobrzynia
29.04.2024
Z Panem Dawidem Jareckim - kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Golubia-Dobrzynia rozmawialiśmy o zagospodarowaniu odpadami komunalnymi na terenie miasta Golubia-Dobrzynia.
- Kto jest odpowiedzialny za odbiór odpadów z terenu naszego miasta i w jaki sposób ten przedsiębiorca jest wyłaniany?
- Odbiorem oraz zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Miasta zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o. o. w Wąbrzeźnie. Należy do niego także Instalacja Komunalna zlokalizowana w Niedźwiedziu na terenie gminy Dębowa Łąka. Przedsiębiorstwo to zostało wyłonione drogą przetargu. Aktualnie firma ta ma podpisaną umowę z Miastem do końca stycznia 2025 roku. Warto wspomnieć także, że obowiązkiem mieszkańców Golubia-Dobrzynia jest złożenie do Burmistrza Miasta deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca, 14 dni od chwili powstania na nieruchomości odpadów komunalnych, 14 dni od dnia, w którym nastąpiły zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym nieruchomością.
- W jaki sposób odbywa się odbiór odpadów i jak powinna przebiegać segregacja domowa?
- Odpady z budynków jednorodzinnych, czy nieruchomości wielorodzinnych zbierane są w pojemniki: 60, 120, 240 oraz 1100 litrów. Segregacja domowa obejmuje pojemniki na szkło, papier, plastik i opakowania metalowe, bioodpady, odpady zmieszane. Z nieruchomości jednorodzinnych w sezonie grzewczym zbierany jest także popiół. Odpady odbierane są zgodnie z harmonogramem. W budynkach jednorodzinnych odpady biodegradowalne oraz zmieszane wywożone są co tydzień, zaś szkło, papier, popiół oraz plastik- co dwa tygodnie. W nieruchomościach wielorodzinnych raz w tygodniu odbierane są szkło, papier, plastik oraz bioodpady. Dwa razy w tygodniu zabierane są odpady zmieszane.
- Jak ocenia Pan poziom wiedzy mieszkańców na temat segregacji domowej? Czy są jakieś kwestie, o których warto wspomnieć?
- Dostrzegam potrzebę edukacji mieszkańców w zakresie segregacji domowej. Poprawna segregacja odpadów wciąż budzi wiele wątpliwości. Częstymi błędami jakie popełniamy na poziomie segregacji domowej jest:
-- wyrzucanie opakowań po mleku do pojemnika na papier - odpad ten powinien trafić do plastiku;
-- wyrzucanie odpadów biodegradowalnych w plastikowych workach - bioodpady powinniśmy wyrzucać tylko w biodegradowalnych opakowaniach lub umieszczać je w pojemniku luzem;
-- wyrzucanie przeterminowanych leków do pojemnika na odpady zmieszane - tego typu odpady możemy oddać w aptece lub wywieść do PSZOK;
-- wyrzucanie luster, szyb samochodowych, czy żarówek do pojemnika na szkło - pamiętajmy, że do pojemnika na szkło powinno trafiać tylko szkło opakowaniowe, jak butelki szklane, słoiki czy tłuczka szklana;
-- wyrzucanie materiałów remontowo-budowlanych, np. gruzu do pojemnika na odpady zmieszane - powinien on trafić do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.- Pamiętajmy także, że sposób zbierania odpadów przez mieszkańców podlega ciągłej kontroli- informuje Pan Dawid Jarecki. Upoważnieni do niej są pracownicy odbierający odpady. W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są w sposób niezgodny z zasadami segregacji, nie będą podlegać odbiorowi. Prawidłowo posegregowane odpady zostaną odebrane przez firmę wywozową podczas kolejnego odbioru, który odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Ponowne stwierdzenie braku segregacji skutkować będzie wszczęciem postępowania administracyjnego w celu naliczenia opłaty podwyższonej za brak segregacji.
- Co zrobić w przypadku odpadów wielkogabarytowych?
- Odpady wielkogabarytowe oraz pozostałe odpady niepodlegające segregacji domowej powinny trafić do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest on zlokalizowany w miejscowości Niedźwiedź, na terenie gminy Dębowa Łąka. Oddajemy tam większe ilości ubrań, przeterminowane leki, zużyte baterie czy akumulatory, popsuty sprzęt elektroniczny, meble, opony, a także odpady budowlane. Jeżeli właściciel nieruchomości czy też zarządca chciałby oddać większą ilość tego typu odpadów, może zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia. Przedsiębiorstwo Ekosystem Sp. z o. o. jest zobowiązany do dostarczenia na wskazany adres odpowiednich pojemników lub innego sprzętu technicznego do odbioru odpadów oraz odbioru tych odpadów. Warto także wiedzieć, że rocznie do PSZOK możemy oddać 4 sztuki opon, (czyli jeden komplet) z jednego gospodarstwa domowego oraz 3m3 odpadów rozbiórkowych i budowlanych zebranych w sposób selektywny.
- Czy ma Pan jakieś rady dla mieszkańców Golubia-Dobrzynia związane z selektywną zbiórką odpadów?
- Zachęcam mieszkańców do korzystania z bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram. To bardzo przydatne narzędzie, które po zainstalowaniu na telefonie komórkowym przypomni o terminie wywozu odpadów, poinformuje o zmianie w harmonogramie ich odbioru, a także da szybką odpowiedź w razie wątpliwości, do jakiego pojemnika należy wrzucić dany odpad. Za jej pomocą można też zgłaszać nieprawidłowości dotyczące harmonogramu odbioru śmieci czy przepełnionych pojemników na odpady. Korzystanie z tej aplikacji może okazać się przydatne podczas domowej segregacji odpadów. Rozwieje nasze wątpliwości w przypadku niewiedzy związanej z segregacją, a to przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów, które trafiają na składowiska. Pamiętajmy, że mniej odpadów na składowiskach, to mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska. Lepiej wysegregowane odpady, to lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, poprawiamy warunki do życia dla ludzi, roślin i zwierząt.
- Bardzo dziękuję za rozmowę i poświęcony mi czas, a także za przekazanie wiele cennych informacji na temat gospodarowania odpadami komunalnymi.
Również bardzo dziękuję za to spotkanie i rozmowę.
Materiały
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi3_Deklaracja_o_wysokości_opłaty_za_gospodarowanie_odpadami_komunalnymi.pdf 0.70MB