W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

04.02.2024

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Rak jest chorobą, w której komórki organizmu rosną w sposób niekontrolowany, tworząc guz, który może rozprzestrzenić się na różne części ciała. Rak jest główną przyczyną śmierci w Unii Europejskiej i  jest najczęściej diagnozowany u ludzi w średnim wieku i starszych. Zmiany komórkowe, które prowadzą do chorób nowotworowych, rozpoczynają się znacznie wcześniej, w związku z tym prewencja jest ważna w każdym wieku. Liczba osób, u których rozwija się choroba nowotworowa rośnie, częściowo dlatego, że ludzie żyją coraz dłużej. Wiele czynników, które mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko raka, jest dobrze znanych. Jednak w przypadku większości rodzajów raka nie można przewidzieć, którzy ludzie narażeni na podobne czynniki ryzyka zachorują.

Główną przyczyną zwiększającą ryzyko rozwoju raka w Unii Europejskiej jest palenie tytoniu, nadwaga lub otyłość, niewłaściwy sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu. Promieniowanie słoneczne i niektóre inne źródła promieniowania (np. z radonu) są także istotne, jak również narażenie na działanie czynników rakotwórczych w miejscu pracy i niektóre zakażenia. Niektórzy ludzie rodzą się z dziedzicznym zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

Europejski kodeks walki z rakiem tłumaczy, co można zrobić dla siebie i swoich rodzin, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Zalecenia te opierają się na najlepszych dostępnych dowodach naukowych. Około połowy wszystkich nowotworów można by uniknąć, gdyby każdy stosował się do wszystkich zaleceń europejskiego kodeksu walki z rakiem.

Badania przesiewowe mogą wykryć niektóre rodzaje raka na wczesnym etapie, gdy leczenie jest bardziej skuteczne. W przypadku niektórych rodzajów raka istnieją również etapy przednowotworowe, które mogą być wykryte podczas badań przesiewowych i leczone, aby zapobiec rozwojowi raka. Europejski kodeks walki z rakiem zaleca wdrażanie takich programów badań przesiewowych, o których wiadomo, że są skuteczne. Ponadto szczepienia przeciwko niektórym wirusom mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby i raka szyjki macicy.

Zachowania, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, chronią również przed innymi głównymi przyczynami zgonu i niepełnosprawności w Unii Europejskiej, takimi jak choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzyca.

Opracowano na podstawie treści zawartych na stronie, przejdź

Zachęcamy do wzbogacenia swojej wiedzy na temat profilaktyki raka, przejdź

Zapraszamy także na stronę Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, gdzie znajdują się informacje na temat wskazówek dotyczących żywienia osób chorych na choroby nowotworowe, przejdź

Materiały

Europejski Kodeks Walki z Rakiem - WHO
Europejski​_Kodeks​_Walki​_z​_Rakiem​_-​_WHO.pdf 0.05MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}