W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie akcji edukacyjnej "Bezpieczne ferie"

21.02.2023

Ferie zimowe w naszym województwie dawno się skończyły. W tym czasie kontrolowaliśmy miejsca zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu golubsko - dobrzyńskiego oraz prowadziliśmy działania edukacyjne związane z akcją "Bezpieczne ferie".

Spotkanie z najmłodszymi w ramach akcji #Bezpieczneferie zorganizowane w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu

W lutym pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Golubiu - Dobrzyniu zorganizowali osiem spotkań edukacyjnych z dziećmi w różnym wieku. Wszystkie działania podejmowane były we współudziale innych służb, m.in. Komendy Powiatowej Policji, Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej oraz Nadleśnictwa Golub- Dobrzyń.

Spotkania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych prowadzone były w Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół nr 2 (Technikum, Branżówka) oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu- Dobrzyniu. Podczas spotkań przypomnieliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych (na sankach, łyżwach, nartach, zabaw śnieżkami). Dzieci powtórzyły także znajomość numerów alarmowych. Starszej młodzieży z terenu miasta przedstawiliśmy prezentację multimedialną dotyczącą szkodliwości spożywania napojów energetyzujących i dopalaczy. Młodzież chętnie korzystała także z alkogogli.

We współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Komendą Powiatową Policji oraz Nadleśnictwem Golub - Dobrzyń uczestniczyliśmy w akcji Bezpieczne ferie, która odbyła się w siedzibie PSP w Golubiu- Dobrzyniu. Młodszym dzieciom zwracaliśmy uwagę na staranną higienę dłoni, przypomnieliśmy, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena rąk. Wytłumaczyliśmy jak przenoszą się wirusy oraz jak możemy się przed nimi chronić. Wspomnieliśmy także o roli zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Ze starszymi uczestnikami spotkania dyskutowaliśmy o szkodliwości substancji psychoaktywnych oraz napoi energetyzujących. Podczas rozmowy prezentowana była ekspozycja prezentująca zawartość cukru w energetykach o różnych objętościach z przeliczeniem na kcal. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość przymierzenia alkogogli.

W lutym przeprowadziliśmy także trzy kontrole w miejscach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. W ramach czynności kontrolnych sprawdziliśmy, czy organizatorzy spełniają wymogi wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków wypoczynku, tj. czy wypoczynek został zgłoszony właściwemu kuratorowi oświaty, oceniano stan sanitarno-higieniczny i techniczny pomieszczeń przeznaczonych dla wypoczywających dzieci, w tym wyposażenie pomieszczeń, warunki do utrzymania higieny osobistej, dokumentację dotyczącą przebiegu wypoczynku oraz dostęp do opieki medycznej. Każdorazowo podczas przeprowadzania kontroli  odbywały się  prelekcje dotyczące szkodliwości spożywania napojów energetyzujących, uzależnień od alkoholu, tytoniu, środków psychoaktywnych oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku.

Podczas trwania ferii zimowych w naszym powiecie nie odnotowaliśmy „dzikich turnusów”, które nie zostały zgłoszone do Kuratorium Oświaty i nie znajdowały się w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}