W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praca na stanowisku palacza c.o., a narażenie na krzemionkę krystaliczną

18.05.2022

Palacz palący w piecu węglowym

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Golubiu-Dobrzyniu w załączeniu przekazuje opinie: 

  • Instytutu Medycyny Pracy im. prof.  J. Nofera w Łodzi, 
  • Centralnego Instytutu  Ochrony Pracy - Państwowego Insytutu Badawczego 

wydane w sprawie narażenia palaczy c.o. zatrudnionych przy obsłudze pieca węglowego na krzemionkę krystaliczną - frakcję respirabilną powstajacą w trakcie pracy. 

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Golubiu-Dobrzyniu podkreśla, iż podstawą wytypowania stanowisk pracy, na których wystepuje krzemionka krystaliczna - frakcja respirabilna (FRKK) spełniająca kryteria czynnika rakotwórczego - zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2020 r., poz. 197) jest dokładna ocena procesu technologicznego, stosowanych surowców oraz maszyn, urządzeń i narzędzi oraz pomiarów stężeń FRKK w powietrzu na stanowiskach pracy. Ocena ta może być przeprowadzona prawidłowo przez pracodawcę wspólnie z ekspertem ds. bhp i technologiem, którzy posiadają wiedzę dotyczącą prowadzonego w danym zakładzie procesu, składu stosowanych surowców, a także dysponują wynikami pomiarów oceny narażenia pracowników na FRKK. Z tego względu obowiązek oceny i klasyfikacji procesu technologicznego oraz stosowanych surówców pod kątem możliwości powstawania  w procesie frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej spoczywa na pracodawcy.

W przypadku problemów z dokonaniem oceny procesu prac na stanowiskach palacza c.o. warto zwrócić się do jednej z jednostek upoważnionych do przeprowadzania oceny materiałów i procesów technologicznych pod względem szkodliwości fizycznych i chemicznych ujętych w załączniku do  Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1996 r. w sprawie wykazu jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakresu tych badań (Dz. U. z 1996 r. nr 101, poz. 473 ze zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 240).

 

Materiały

Opinia Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi
Opinia​_IMP​_w​_Łodzi.pdf 0.42MB
Opinia Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego
Opinia​_CIOP-PIB.pdf 0.76MB
{"register":{"columns":[]}}