W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

30.03.2022

Planujesz ciążę lub jesteś w ciąży? Zapoznaj się z naszymi radami.

Planujesz ciążę lub jesteś w ciąży? Zapoznaj się z naszymi radami.

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej przyszłej mamy. Jest to czas oczekiwania na upragnione maleństwo, ale jest to też czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Zmian, które z jednej strony zapewniają właściwy przebieg ciąży, a z drugiej strony prawidłowy rozwój dziecka. I aby organizm kobiety mógł sprostać tym zmianom, wymaganiom i potrzebom zarówno dziecka jak i mamy musi zostać odpowiednio do tego przygotowany. W jaki sposób?

Wśród głównych czynników mających wpływ na zdrowie wymienia się: odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, codzienną aktywność fizyczną oraz nieużywanie alkoholu, papierosów, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. To trzy podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Pozytywne zmiany w stylu twojego życia są szczególnie ważne, jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, bo zyska na nich również Twoje dziecko.

 

ZASADA 1
NIE UŻYWAJ ALKOHOLU, TYTONIU, NARKOTYKÓW I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH


ALKOHOL
Czy wiesz że….
W Polsce nawet 4 na 1000 dzieci rodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS), czyli więcej niż dzieci z zespołem Downa. Szacuje się, że dzieci z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych), czyli mających takie same jak przy FAS uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale nieco mniej cech charakterystycznych w wyglądzie zewnętrznym, jest 5 razy więcej.
FAS charakteryzuje się trwałym uszkodzeniem struktury mózgu lub funkcjonowania układu nerwowego, specyficznymi deformacjami twarzy i zaburzeniami wzrostu. Szybka diagnoza i rehabilitacja może pomoc dzieciom urodzonym z FAS i FASD, jednak uszkodzenia spowodowane alkoholem są trwałe, nie można ich całkowicie wyleczyć.

PAPIEROSY
Czy wiesz, że…
W dymie z końcówki tlącego się papierosa zawartość nikotyny jest 4 razy większa, a trującego tlenku węgla- 35 razy większa niż w dymie wdychanym przez palacza. Badania jednoznacznie wykazują, że dziecko kobiety wdychającej dym tytoniowy jest narażone na takie same konsekwencje zdrowotne, jak dziecko kobiety palącej.

NARKOTYKI, DOPALACZE….. ALE TAKŻE LEKI
Czy wiesz, że…
Substancje te mogą mieć bezpośredni (zatrucie, zaburzenia rozwoju) lub pośredni (wcześniejszy poród, niedotlenienie) wpływ na zdrowie dziecka. Środki te osiągają w organizmie dziecka dużo wyższe stężenie niż w organizmie matki. Wynika to z niedojrzałości układów enzymatycznych, dzięki którym dojrzały organizm metabolizuje i wydala szkodliwe substancje. W związku z tym dawka narkotyku, dopalacza bądź leku, która nie wyrządzi matce krzywdy, dziecku może bardzo zaszkodzić.

 

ZASADA 2
ZADBAJ O ZDROWĄ DIETĘ


Czy wiesz, że…
Wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze nie wiąże się z dużym wzrostem zapotrzebowania na kalorie. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie energetyczne nie zwiększa się wcale, w drugim zwiększa się o 300 kcal, a w trzecim- o 475 kcal dziennie w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Oznacza to dodatkowo jeden mały posiłek dziennie.

Zwróć uwagę na różnorodność produktów, które pojawiają się na twoim stole. Powinnaś jeść 8-11 porcji produktów zbożowych dziennie. Jedna porcja to 40 gramów pieczywa lub 30 gramów produktów zbożowych, np. kaszy, mąki, makaronu lub ryżu. Aby dostarczyć odpowiednią dawkę kwasów tłuszczowych, 2 razy w tygodniu zastąp porcję produktów mięsnych porcją tłustej ryby morskiej, takiej jak śledź, makrela czy łosoś (unikaj ryb wędzonych). Pamiętaj także o dostarczaniu ok. 400-500 gramów warzyw dziennie. Szczególnie wartościowe są warzywa zielone, marchew, dynia i pomidory. Owoców jedz ok. 300- 400 gramów dziennie. Staraj się pić ok. 2,5 litra płynow dziennie. Pij wodę, soki warzywne i owocowe, chude mleko. Unikaj napojów gazowanych, kawy i herbaty.

 

ZASADA 3
ZNAJDŹ CZAS NA CODZIENNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ


Czy wiesz, że…
Badania wykazały, że dzięki systematycznej, umiarkowanej aktywności fizycznej można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Najlepszym momentem do rozpoczęcia ćwiczeń jest etap planowania dziecka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie (poza zdiagnozowanymi przeciwwskazaniami), aby zacząć ćwiczyć w ciąży. Podjęcie umiarkowanej aktywności fizycznej w drugim trymestrze przygotuje w wystarczającym stopniu Twój organizm do porodu i zmniejszy ryzyko powikłań w ciąży.

Materiały

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina - broszura
gis​_Broszura​_RODZINA.pdf 1.29MB
Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża - ulotka
gis​_Ulotki​_Ciaza.pdf 0.54MB
Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina - ulotka
gis​_Ulotki​_Rodzina.pdf 0.67MB
Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża - broszura
gis​_Broszura​_Ciaza.pdf 1.21MB
{"register":{"columns":[]}}