W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radon - pochodzenie i wpływ na zdrowie

20.04.2023

Radon

Radon (Rn) jest jednym z produktów rozpadu radu (226Ra). Został odkryty w 1900 roku przez Fridricha Ernsta Dorna.

Radon powstający z rozpadu radu występuje w środowisku naturalnie, emituje głównie promieniowanie a i w mniejszym stopniu b. W związku z tym, że jest gazem, może wydostać się z skorupy ziemskiej do atmosfery wchodząc w skład powietrza atmosferycznego.

Radon dostaje się do organizmu człowieka głównie wraz z wdychanym powietrzem atmosferycznym. Wdychana dawka tego pierwiastka zależy między innymi od jego stężenia w powietrzu,  częstości oddechów, wentylacji płuc, powierzchni wymiany gazowej w płucach i głębokości wniknięcia do płuc promieniotwórczych cząstek.

Sam radon, jako gaz szlachetny, nie stanowi dużego zagrożenia, gdyż nie wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami. Jest on jednak pierwiastkiem krótkożyciowym i rozpada się na szereg innych pierwiastków, które są ciałami stałymi i mogą osadzać się w pęcherzykach płucnych, a następnie ulegać dalszym rozpadom, podczas których emitowane są cząstki a i b. Szkodliwość radonu jest więc wynikiem stosunkowo szybkiego jego rozpadu, prowadzącego do powstania kilku krótkożyciowych pochodnych (222polon 218Po, ołów 206Pb), również radioaktywnych.

Pochodne radonu są wdychane wraz ze znajdującymi się w powietrzu pyłami, dymem tytoniowym, łączą się z cząsteczkami płynu tworząc tzw. aerozole promieniotwórcze.

Czym jest radon i jakie jest jego pochodzenie?
Jaki wpływ na zdrowie ma radon?
Jaki jest związek między radonem a paleniem tytoniu?


Tego dowiecie się z załączonego opracowania przygotowanego przez  dr hab. Małgorzatę Dobrzyńską, prof.  NIZP PZH – PIB, Kierownika Zakładu Higieny Radiacyjnej i Radiobiologii.

 

Dodatkowe materiały informacyjno-edukacyjne:

  • Państwowa Agencja Atomistyki - Projekt Poznaj Radon
  • Biuletyn Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego - Radon

Materiały

Materiały informacyjne w zakresie zachowań ograniczających narażenie na radon - raport dr hab. Małgorzaty Dobrzyńskiej, prof. NIZP PZH – PIB, Kierownika Zakładu Higieny Radiacyjnej i Radiobiologii
Materiały​_informacyjne​_w​_zakresie​_zachowań​_ograniczajacych​_narażenie​_na​_radon.pdf 0.48MB
{"register":{"columns":[]}}