W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2022

07.04.2022

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Światowy Dzień Zdrowia 2022

Tegorocznym hasłem ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest  „Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie”.

W obliczu pandemii, zanieczyszczonej planety, nasilających się chorób, takich jak nowotwory, astma, choroby serca, w Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupia globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania w zdrowiu całej naszej planety i jej mieszkańców. 

WHO podaje, że rocznie ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. 

Kryzys klimatyczny stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Musimy pamiętać, że sami przyczyniamy się do pogłębiania niekorzystnych zmian klimatycznych. Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Na skutek spalania paliw kopalnych oddychamy niezdrowym powietrzem. Ocieplenie klimatu przyczynia się do powstawania niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Do naszego łańcucha pokarmowego przeniknęły już zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne pochodzące z dna najgłębszych oceanów i najwyższych gór. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w naszym świecie, słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych społeczeństw dobrobytu, dążących do osiągnięcia sprawiedliwego zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń, bez naruszania limitów ekologicznych. 

Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, sprawiedliwość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżety dobrobytu, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie tych cykli destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy korporacyjnej i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów. 

Źródło: World Health Day 2022

{"register":{"columns":[]}}