W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wakacje bez ryzyka - profilaktyka HIV/AIDS

18.08.2022

Wakacje to czas zawierania nowych znajomości, próbowania nieznanych dotąd rzeczy, często niebezpiecznych, które mogą wpłynąć na całe dalsze życie młodych ludzi. Często jest też to okazja do rozpoczęcia aktywności seksualnej czy podjęcia innych ryzykownych zachowań.

Wakacje bez ryzyka - profilaktyka HIV AIDS

Młodzież w okresie wakacji ma dużo wolnego czasu, często dysponuje „wolną chatą” lub wyjeżdża z domu ze znajomymi na wakacje. Tym samym jest bardziej narażona na niechciane, nieprzemyślane i przypadkowe kontakty seksualne, mające często negatywne konsekwencje: niepokój i lęki związane z niechcianą, nieplanowaną ciążą, choroby przenoszone drogą płciową, poczucie winy, zawodu i wykorzystania, zakażenie HIV. 

Jak możesz uniknąć zakażenia HIV?

  • używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i depilacji;
  • przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach;
  • używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek;
  • unikaj narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał;
  • bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera;
  • przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne - Twój nowy partner może być zakażony HIV;
  • jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem;
  • pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.

Co w sytuacji gwałtu, zakucia igłą niewiadomego pochodzenia…

W sytuacjach wypadkowego narażenia na zakażenie HIV, takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenia natychmiast zgłoś się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2 – 3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia.
Listę takich szpitali wraz z całodobowymi telefonami znajdziesz w załączniku.
W przypadku długiego oczekiwania lub braku możliwości kontaktu telefonicznego zgłoś się bezzwłocznie do wybranej przez siebie placówki medycznej z listy lub dowolnej Kliniki Chorób Zakaźnych.
 

 

Materiały

Wykaz placówek, w których można uzyskać pomoc w sytuacjach nagłych-po ekspozycji pozazawodowej na HIV
Wykaz​_placówek,​_w​_których​_można​_uzyskać​_pomoc​_w​_sytuacjach​_nagłych-po​_ekspozycji​_pozazawodowej​_na​_HIV.pdf 0.11MB
Ulotka. Wakacje marzeń. HIV gratis
Ulotka​_Wakacje​_marzeń​_HIV​_gratis.pdf 0.88MB
{"register":{"columns":[]}}