W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAKTY I MITY - kawa

Pić_kawę_czy_nie_pić

FAKTY I MITY - kawa ☕️☕️

💡Mit 1: Kawa zwiększa ryzyko chorób serca

→ Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy regularne picie umiarkowanej ilości kawy (3 - 5 filiżanek dziennie) odgrywa istotną rolę w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

💡Mit 2: Kawa odwadnia

→ Kawa może wykazywać działanie moczopędne. Jednak przy zapewnieniu odpowiedniej ilości płynów (wody) w ciągu dnia (1,5 l) nie będzie wpływać na odwodnienie organizmu.

💡Mit 3: Kawa wypłukuje magnez z organizmu

☕️ Kawa de facto zwiera pewną ilość magnezu. Nie jest ona na tyle duża, aby traktować ją jako dobre źródło tego składnika. W świetle amerykańskich tabel składu żywności porcja kawy, w zależności od metody parzenia, dostarcza 7-24 mg magnezu, natomiast według danych krajowych 100 ml naparu kawy dostarcza 12 mg tego pierwiastka.

☕️Przeciętna filiżanka kawy pokrywa więc ok. 5% zalecanego dziennego spożycia magnezu, zatem wzrost podaży tego składnika poprzez kawę nie wydaje się istotny.

🤓Ponadto niektóre dane wskazują, że w wyniku moczopędnego działania kawy tracimy niewielka ilość magnezu. Picie kawy w umiarkowanych ilościach nie powinno znacząco wpłynąć na poziom tego składnika w organizmie,

✅ FAKT 1: Kawa nie jest zalecana dla wszystkich

→ Kawa, a szczególnie jej mocny napar, nie jest zalecany osobom zmagającym się m.in z wrzodami żołądka, czy chorobą refluksową. Napój może wpłynąć na wzrost wydzielania soku żołądkowego, co może nasilać dolegliwości.

✅ FAKT 2: Kawa może powodować wzrost ciśnienia tętniczego

→ Dotyczy to jednak jedynie osób sporadycznie sięgających po filiżankę kawy. Wzrostu ciśnienia tętniczego nie obserwuje się u osób regularnie pijących kawę, ponieważ dochodzi u nich do rozwoju częściowej lub całkowitej tolerancji organizmu na kofeinę.

Źródło : NCEŻ

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}