Międzynarodowy Dzień Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności
KARTKA Z KALENDARZA
29 września - Międzynarodowy Dzień Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności
Najwięcej wyrzucają konsumenci – aż 60% czyli blisko 3 mln ton!
Bez wątpienia ten nowy Międzynarodowy Dzień stoi przed wieloma wyzwaniami, aby osiągnąć nasze cele „Odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji”, które przyczynią się do walki o zero głodu i przeciw zmianom klimatycznym .
Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności ma zasadnicze znaczenie w świecie, w którym liczba ludzi dotkniętych głodem powoli rośnie od 2014 r., a tony żywności jadalnej są marnowane każdego dnia.
Kiedy żywność jest tracona lub marnowana, wszystkie zasoby użyte do jej produkcji - w tym woda, ziemia, energia, praca i kapitał - idą na marne.
Ponadto składowanie utraconej żywności i odpadów na wysypiskach prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zmiany klimatu.
Aby zmaksymalizować wykorzystanie produkowanej przez nas żywności, konieczne są działania globalnie i lokalnie. Wprowadzenie technologii, innowacyjnych rozwiązań (w tym platform handlu elektronicznego do celów marketingowych, chowanych mobilnych systemów przetwarzania żywności), nowych sposobów pracy i dobrych praktyk zarządzania jakością żywności oraz ograniczania strat i marnotrawstwa żywności jest kluczem do wdrożenia tej transformacyjnej zmiany.
Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności wymaga uwagi i działań wszystkich, od producentów żywności, przez zainteresowane strony w łańcuchu dostaw żywności, po przemysł spożywczy, detalistów i konsumentów.
Pandemia COVID-19 również stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu krajach. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, środki kwarantanny, zamknięcie znacznej części branży hotelarskiej i szkół… Wszystkie te środki doprowadziły do utraty rynków dla producentów i dystrybutorów, co jeszcze bardziej utrudnia sytuację w przypadku wysokiego poziomu marnotrawienia żywności.
Na dolnym końcu łańcucha dostaw, gdzie konsumenci kupują i gromadzą zapasy w panice, supermarkety, które często są głównymi darczyńcami dla Banków Żywności, walczyły o utrzymanie zapasów na półkach i nie były w stanie przekazać żywności. W międzyczasie większość żywności kupowanej przez gospodarstwa domowe była wyrzucana jako odpady żywnościowe z powodu niezrozumienia oznaczania daty i niewłaściwego przechowywania tych domowych artykułów spożywczych