Ptasia grypa
INFORMACJE DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU
Ptasia Grypa
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem grypy.
Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?
- unikaj kontaktu z jakimkolwiek ptactwem niezależnie od stanu jego zdrowia
– unikaj miejsc, gdzie występują duże skupiska ptaków: fermy, kurniki, stad gołębi,
w przypadku konieczności kontaktu z ptakami (rolnicy, lekarze weterynarii, myśliwi, pracownicy ferm, miejsc uboju i obróbki mięsa drobiowego) – zawsze pamiętaj o używaniu jednorazowych rękawiczek ochronnych oraz odpowiednich maseczek chroniących drogi oddechowe,
pamiętaj, aby po każdym kontakcie z ptactwem umyć ręce,
- staraj się unikać spożywania surowych jajek, a wszystkie przedmioty, które wcześniej miały kontakt z surowym mięsem, np. deska do krojenia, noże czy talerze – dokładnie umyj z użyciem detergentów,
- pamiętaj, że zamrożenie mięsa nie spowoduje zniszczenia wirusa ptasiej grypy,
produkty takie jak: mięso drobiowe czy jajka należy trzymać zawsze w dobrze zamkniętym opakowaniu, tak aby nie miały styczności z innymi produktami.
Naturalnym gospodarzem wirusów ptasiej grypy jest drób i dzikie ptactwo, zdarzają się jednak przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i może dochodzić do zakażeń u ssaków, m.in. świń i człowieka.
Wirusy wykazują bardzo zróżnicowaną patogenność. Na podstawie zdolności do wywołania choroby dzieli się je zasadniczo na 2 grupy:
wysoce zjadliwe wirusy (highly pathogenic avian influenza - HPAI) powodują grypę ptaków o ciężkim przebiegu, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą do 100% u ptaków grzebiących. Do tej grupy należą niektóre podtypy H5 (np. H5N1) i H7(H7N9). Wirusy HPAI mogą się namnażać w całym organizmie gospodarza i uszkadzać najważniejsze narządy, co zwykle jest przyczyną śmierci.
wirusy charakteryzujące się małą zjadliwością (low pathogenic avian influenza - LPAI), należą one do wszystkich podtypów, w tym również H5 i H7. Wywołują zwykle łagodną postać grypy ptaków z objawami ze strony układu oddechowego i pokarmowego.
Zasady higienicznego postępowania w profilaktyce grypy:
myj ręce przed kontaktem z żywnością,
utrzymuj powierzchnie wykorzystywane do przygotowywania i przechowywania żywności w należytej czystości,
myj ręce po wyjściu z toalety,
przestrzegaj zasad higieny przy przygotowywaniu żywności,
chroń pomieszczenia przeznaczone do przygotowywania żywności przed dostępem owadów i zwierząt.
przechowuj oddzielnie (oddzielne pojemniki, różne półki w lodówce) żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia (wędlina, ser) od żywności przeznaczonej do dalszej obróbki np. termicznej (surowe mięso) – tak, aby nie dopuścić do kontaktu między nimi,
do przygotowywania żywności przeznaczonej do dalszej obróbki używaj oddzielnego sprzętu, np. noży, desek do krojenia.
W przypadku kontaktu z ptactwem i zaobserwowania u siebie objawów grypowych skontaktuj się ze swoim lekarzem!