Taniec na zdrowie - dajmy się ponieść
… z cyklu, dbam o ZDROWIE PSYCHICZNE
TANIEC na zdrowie = DAJMY SIĘ PONIEŚĆ
Spontaniczny, swobodny taniec jako forma nienarzuconej ekspresji ma szereg walorów dla naszego ciała i umysłu. Łączy w sobie cechy wysiłku aerobowego z relaksem.
Taniec znany jest we wszystkich kulturach, a jego pochodzenie jest bardzo złożone. Prawdopodobnie jego pierwotną funkcją było wzmocnienie relacji społecznych, integracja grupy. Jest możliwy dzięki temu, że neurony ruchowe kontrolujące pracę mięśni współpracują z bodźcami dźwiękowymi. Zjawisko to występuje również w przyrodzie, na przykład u lwów morskich, papug , kolibrów.
Taniec ma WIELE ZALET i daje korzyści zdrowotne:
Daje pozytywne doznania estetyczne , uczuciowe;
Ułatwia koordynację nerwowo-mięśniową, usprawnia sferę motoryczną i psychoruchową;
Ułatwia ekspresję emocjonalną;
Zmniejsza napięcie psychofizyczne;
Usprawnia pamięć dzięki zapamiętaniu kroków, układów tanecznych;
Obniża poziom napięcia, lęku, agresji;
Umożliwia rozładowanie nadmiaru energii;
Ułatwia relacje między płciami, autoprezentację siebie w roli mężczyzny, kobiety. W społeczności Hadza ( północna Tanzania) istnieje rytuał tanecznej „walki płci”.
Taniec ma wpływ na nasz mózg, co wykorzystuje się w leczeniu pacjentów z upośledzeniem ruchowym, na przykład w chorobie Parkinsona.
Ruch ma bogate znaczenie prozdrowotne, a jedna z jego form jest TANIEC. Minimalna dawka ruchu to 30 minut dziennie. Jeżeli na przykład z powodu pogody nie można wyjść na spacer, to potańczmy w domu
Opracowano w oparciu o publikację Zbigniewa Lwa-Starowicza „SZTUKA ŻYCIA”