PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI
09.10.2021
Październik już od wielu lat jest miesiącem, w którym więcej mówi się na temat zapobiegania rakowi piersi.
FAKTY:
- Zachorowalność na raka piersi jest powszechna. Na szczęście dysponujemy obecnie możliwościami rozpoznawania tej choroby w bardzo wczesnej fazie i skutecznym leczeniem. Rak nie powinien być wyrokiem.
- Decydujące znaczenie w kontekście zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka. Tylko systematyczne kontrolowanie piersi daje największe szanse na zachowanie zdrowia.
- Jednym z ważnych badań jest mammografia i uczestnictwo w skriningu mammograficznym. W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 roku. W skriningu mammograficznym raka piersi uczestniczą kobiety, które są w wieku 50-69 lat i w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii.
- Kluczowy wpływ na rozwój raka piersi ma wiek. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia. W Polsce jest to około 80 % pacjentek.
- Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji.
- Wśród innych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wymienia się: wczesny wiek pokwitania, późny wiek przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych, bezdzietność, poród w starszym wieku czy niekarmienie piersią.
- Ogromne znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na raka piersi ma prowadzenie właściwego stylu życia – za najważniejsze uznaje się systematyczną aktywność fizyczną, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i niestosowanie używek.
- Eliminowanie znanych czynników ryzyka i stosowanie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem może zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.