Akcja ważenia tornistrów
W październiku 2024r. Pracownicy pionów Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej PSSE w Grajewie we współpracy z kadrą szkoły przeprowadzili akcję ważenia uczniów i ich tornistrów w kl. I-VI w jednej ze szkół podstawowych na terenie powiatu grajewskiego. Sprawdzono czy waga tornistrów uczniów mieści się w granicach 10-15 procent ich masy ciała. Zważono 81 uczniów i ich plecaki.
Wyniki oceny:
- ciężar tornistra/plecaka 35 uczniów (43% ogólnej liczby badanych) mieści się w normie niskiej (waga tornistra/plecaka stanowi do 10% ciężaru ciała ucznia )
- ciężar tornistra/plecaka 33 uczniów (41% ogólnej liczby badanych) mieści się w normie wysokiej (waga tornistra/plecaka stanowi powyżej 10% do 15% ciężaru ciała ucznia )
- ciężar tornistra/plecaka 13 uczniów (16% ogólnej liczby badanych) przekracza obie te normy (powyżej 15% masy ciała).
Rekordowy plecak ważył 9,20 kg!
Tornistry Szkolne - ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
- waga tornistra nie powinna przekraczać 10% do 15% masy ciała ucznia;
- powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców;
- jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie;
- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej;
- tornister powinien mieć równe, szerokie szelki;
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, zapewniając jednocześnie jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej;
- tornister należy nosić na obu ramionach;
- konieczna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy;
- wskazane jest korzystanie na terenie szkoły z miejsc przeznaczonych do pozostawienia przyborów lub podręczników szkolnych.
Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, może mieć wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie powodować skrzywienia kręgosłupa.