Gorączka krwotoczna Ebola
Informacje ogólne na temat gorączki krwotocznej Ebola
Gorączka Ebola jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się wysoką śmiertelnością, która w zależności od szczepu wirusa wynosi od ok. 30 % do ponad 90%. Rezerwuar wirusów jest nieznany. Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne. Ponadto w XX wieku i na początku XXI pojedyncze epidemie gorączki Ebola odnotowywano wśród zwierząt tj. szympansów i goryli.
Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas gównie w Afryce (tabela epidemii na końcu dokumentu). Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny, w tym także do Europy np. wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie wylęgania (inkubacji) choroby.
Zakażenia wirusem Ebola - Procedury EVD
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przekazuje zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia „Procedury EVD" - schematy postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia wirusem Ebola oraz materiały pomocnicze do tych procedur, uszczegóławiające postępowanie personelu medycznego w odniesieniu do pacjenta z objawami chorobowymi.
Materiały
PRM-1PRM-1.pdf 0.13MB Procedury EVD
Procedury_EVD.pdf 8.57MB POZ AOS NSPM
POZ_AOS_NSPM.pdf 0.19MB SOR IP
SOR_IP.pdf 0.22MB Pismo przewodnie MZ
Pismo_przewodnie_MZ.pdf 0.95MB Przekazanie procedur EVD - pismo przewodnie do podmiotow
Przekazanie_procedur_EVD_-_pismo_przewodnie_do_podmiotow.pdf 0.23MB