Zakres obowiązków
Do zakresu działania Sekcji Higieny Komunalnej należy w szczególności:
- Kontrola przestrzegania postanowień Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przepisów zawartych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ustawie Prawo Ochrony Środowiska, ustawie o odpadach, ustawie Prawo wodne, ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawach oraz innych przepisów dotyczących higieny środowiska, bytowania ludzi, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
2)Analizowanie i opracowywanie ocen obrazujących stan sanitarno - porządkowy miast, osiedli, wsi, obiektów użyteczności publicznej, kąpieliska, pływalni, ośrodków turystycznych, urządzeń wodnych i innych na swoim terenie oraz podejmowanie stosownych działań mających na celu poprawę warunków sanitarno - higienicznych nadzorowanego terenu. - Współpraca z terenowymi organami samorządowymi i innymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie spraw higieny komunalnej oraz higieny środowiska.
- Opracowywanie i przesyłanie (zainteresowanym higieną komunalną i higieną środowiska) ocen oraz wniosków.
- Nadzór sanitarny w zakresie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, przewożeniu zwłok i ekshumacją.
- Nadzór w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, nad jakością wody w kąpieliskach i basenach kąpielowych, gleby, powietrza.
- Pobieranie prób wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w kąpieliskach, basenach kąpielowych, pobieranie prób wody w ramach nadzoru sanitarnego.
- Nadzór i ścisła współpraca z jednostkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi
za produkcję i jakość wody oraz stan techniczny urządzeń wodnych. - Prowadzenie Systemu Monitoringu Jakości Wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Word, Excel) w sposób zapewniający kompletność i rzetelność danych.
- Nadzór oraz kontrole, w tym badanie (w ramach nadzoru) jakości ciepłej wody użytkowej pod kątem występowania bakterii z rodzaju Legionella.
- Współpraca z zarządzającymi administratorami (właścicielami obiektów) w zakresie nadzoru nad występowaniem bakterii Legionella.
- Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących kąpielisk.
- Nadzór nad jakością wody w kąpieliskach w ramach nadzoru oraz zgodnie z ustalonym z organizatorem kąpieliska harmonogramem pobierania próbek.
- Dokonywanie ocen jakości, przekazywanie danych do raportu KE.
- Prowadzenie internetowego serwisu kąpieliskowego (System Monitoringu Jakości Wody w Kąpieliskach) zapewniając ciągłą, wielostronną i szybką wymianę danych.
- Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących jakości wody w pływalniach.
- Nadzór nad jakością wody na pływalniach zgodnie z ustalonym przez zarządzającego pływalnią harmonogramem badań.
- Prowadzenie nadzoru nad stanem sanitarno-higienicznym: urządzeń wodnych, szaletów publicznych, targowisk, hoteli, obiektów służby zdrowia, obiektów sportowych, turystycznych, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, cmentarzy, środków transportu publicznego i innych obiektów użyteczności publicznej.
- Kontrola przestrzegania wymagań określonych w ustawie z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.
- Rozpatrywanie wniosków ludności dotyczących złej jakości wody przeznaczonej
do spożycia przez ludzi, złych warunków sanitarnohigienicznych, obiektów użyteczności publicznej, zanieczyszczenia powietrza i innych. - Opracowywanie decyzji i wniosków wynikających z kontroli terenowych.
- Dokonywanie kontroli wydanych zarządzeń i poleceń sporządzania doniesień karno-administracyjnych oraz stosowanie i wykorzystywanie środków przewidzianych przepisami o postępowaniu przymusowym w administracji.
- Opiniowanie imprez masowych.
- Udział w opiniowaniu projektów i odbiorach obiektów użyteczności publicznej oraz ujęć wody.