W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomiary stężenia radonu

14.02.2022

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że prowadzi działania identyfikacji terenów, na których poziom średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekroczyć dopuszczalny poziom odniesienia, tj. 300Bq/m3. Działania te są prowadzone zgodnie z art. 23e ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe. W 2022 roku pomiary średniorocznego stężenia radonu będą wykonane m.in. w województwie warmińsko-mazurskim.

Biuro, w którym przy komputerach pracuje dwóch mężczyzn, a kobieta idzie z dokumentami.

Pomiary są realizowane w budynkach użyteczności publicznej na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przez ACTE sp. z o.o.. Zgodnie z umową, będą wykonywane w okresie grzewczym, tj. styczeń, luty, marzec, październik, listopad, grudzień w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku, m. in. w budynkach użyteczności publicznej tj. szkoła, przedszkole, żłobek oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego tj. dom dziecka, dom pomocy społecznej, internat, dom studencki.

Działania są finansowane z budżetu Skarbu Państwa, ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego przeznaczonych na realizację tego zadania.

Zachęcamy placówki użyteczności publicznej do włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia.

Jednocześnie ważną informacją jest fakt, że pomiar stężenia radonu przy użyciu detektorów śladowych jest bezpieczny.

Materiały edukacyjno-informacyjne, dotyczące zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach, pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi są dostępne:

https://www.gov.pl/web/gis/radon2

https://www.gov.pl/web/gis/radon–podstawowe-informacje.

Informacje można też znaleźć na stronach:

https://www.gov.pl/web/gis/krajowy-plan-dzialania-w-przypadku-narazenia-na-radon

https://www.gov.pl/web/poznajradon

https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/.

 

Więcej informacji, dotyczących radonu, jego występowania na wybranych obszarach Rzeczypospolitej Polskiej, uwarunkowań występowania radonu w budynkach mieszkalnych lub zakładach pracy można znaleźć w Krajowym planie działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy, stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie ogłoszenia Krajowego planu działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy (M.P. poz. 169).

{"register":{"columns":[]}}