W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

SZCZEPIENIA OCHRONNE Informacja dla Rodziców/Opiekunów Dziecka

20.10.2022

na grafice znajduje się tekst Jesteś ważny, jesteś potrzebny zaszczep się

SZCZEPIENIA OCHRONNE

Informacja dla Rodziców/Opiekunów Dziecka

  1. Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom zakaźnym. Przy masowych szczepieniach powstająca tzw. odporność zbiorowiskowa zapewnia ochronę przed zachorowaniem również osobom niezaszczepionym (np. z powodu przeciwwskazań medycznych).

 

  1. Konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy i związany z nim napływ uchodźców wojennych  na terytorium Polski stanowi szczególne zagrożenie zachorowań na choroby zakaźne, w szczególności na błonicę, krztusiec, odrę, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz gruźlicę.

 

  1. Masowe, prowadzone przez lata szczepienia ochronne mogą doprowadzić do wyeliminowania występujących obecnie chorób zakaźnych (tak jak udało się tego dokonać z ospą prawdziwą) i zmniejszenia liczby zachorowań (np. błonica, odra czy krztusiec).

 

  1. Niektóre, szczególnie groźne choroby, mogące zakończyć się długotrwałymi powikłaniami lub nawet śmiercią, nie występują już dziś w wielu krajach. Dzięki powszechnym szczepieniom Europa była kontynentem wolnym od poliomyelitis (choroba Heinego Medina). We wrześniu 2021 r. na terenie Ukrainy u dwójki dzieci potwierdzono zakażenie wirusem polio. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na poziomie krajowym na Ukrainie WHO ocenia jako wysokie ze względu na historycznie niski poziom zaszczepienia. W związku  konfliktem zbrojny w Ukrainie i masowym przepływem ludności istnieje ryzyko zachorowań na poliomyelitis. Nadal notuje się zachorowania na polio w niektórych krajach Azji i Afryki. Coraz więcej osób podróżuje z dziećmi poza Europę, zatem jedyną możliwością zapobiegania poważnym konsekwencjom związanym z tą chorobą są szczepienia.

 

  1. Bezpieczeństwo szczepień jest dokładnie sprawdzane. Czuwa nad tym Europejska Agencja ds. Rejestracji Produktów Leczniczych (EMEA), Światowa Organizacja Zdrowia

(WHO), a w Polsce Narodowy Instytut Leków oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Powołany przez WHO Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepień (Global Advisory Committee on Vaccine Safety - GACVS) prowadzi niezależną ocenę bezpieczeństwa szczepień. GACVS dokonuje oceny publikacji oraz innych informacji dotyczących bezpośrednich lub odległych skutków stosowanych szczepionek, które publikowane są w Weekly Epidemiological Report, WHO.

 

  1.  Szczepionki mogą powodować niepożądane odczyny poszczepienne, najczęściej są to reakcje miejscowe i mają one łagodny przebieg (zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wkłucia). Reakcje ogólnoustrojowe mogą manifestować się zwiększoną temperaturą do wysokiej gorączki włącznie, złym samopoczuciem, bólami mięśni, głowy i stawów. Odczyny te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu trzech dni od zaszczepienia.

 

  1. Skład szczepionek jest jawny i można zawsze sprawdzić w ulotce lub na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

 

  1. Hipoteza o związku szczepień MMR z występowaniem zaburzeń autystycznych u dzieci sformułowana została na podstawie nieuczciwie przeprowadzonego badania, którego autorowi ostatecznie odebrano prawo wykonywania zawodu. Wiele badań epidemiologicznych, prowadzonych również w Polsce nie potwierdziło związku szczepień MMR z występowaniem autyzmu u dzieci (Mrożek-Budzyn D i wsp. Pediatr Infect Dis J. 2010;29(5):397-400). Co więcej, szczepionka ta nie wykazała żadnego ujemnego wpływu na rozwój umysłowy, psychomotoryczny ani na  występowanie zachorowania u dzieci (Mrożek - Budzyn D i wsp. Vaccine 2013;31(22): 2551-2557). Przeprowadzone badania w szerokim zakresie potwierdziły słuszność zalecenia WHO dla stosowania szczepionki MMR w programie eliminacji odry i różyczki. Wyniki badań potwierdziły również bezpieczeństwo stosowania tiomersalu (stanowisko GACVS. WHO Weekly Epidemiological Record 27.02.2012).

 

 Na razie nie mamy innej alternatywy – albo będziemy się szczepić
                                    albo będziemy wcześniej lub później chorować.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień na stronach :

- GIS szczepienia.gis.gov.pl oraz w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych

- Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny: szczepienia.pzh.gov.pl

- Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) www.ecdc.europa.eu-

- WHO -www.who.int/en/

{"register":{"columns":[]}}