W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE PRZECIW CHOROBOM ZAKAŹNYM NA TERENACH DOTKNIĘTYCH POWODZIĄ

27.09.2024

komunikat-1

W wyniku zalania różnych terenów i obiektów, istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę (np. tężec, enterotoksyczne
Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, a także znacznie rzadziej na wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny).


Na podstawie przeprowadzonej analizy bieżącej sytuacji epidemiologicznej w regionach dotkniętych powodzią, rekomenduje się, w wybranych grupach osób, dobrowolne i bezpłatne
szczepienia ochronne:


1. Szczepienie przeciw tężcowi
Szczepienie przeciw tężcowi jest szczepieniem obowiązkowym w Polsce. Ostatnie szczepienie, zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych na dany rok, przeprowadzone jest u młodzieży w 19. roku życia.
Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w przeciągu całego życia, nie rzadziej niż
co 10 lat.

2. Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A)
Aktualna sytuacja epidemiologiczna nie wskazuje na istnienie racjonalnych podstaw do zalecania masowych szczepień przeciw WZW A. Szczepienia
są zalecane osobom, które są narażone na długotrwałą ekspozycję m.in. na odpady popowodziowe oraz osobom mającym kontakt z osobą chorą (lub jej wydalinami,wydzielinami, przedmiotami skażonymi).


3. Szczepienie przeciw durowi brzusznemu
W związku z niską zachorowalnością na dur brzuszny przed powodzią obecnie nie ma racjonalnych podstaw do zalecenia masowych szczepień przeciw tej chorobie zakaźnej.
Szczepienia przedekspozycyjne zalecane są dla osób, które zawodowo są narażone na długotrwały kontakt z zanieczyszczeniami spowodowanymi powodzią.


• Ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, także w regionach dotkniętych powodzią jest znacznie mniejsze u dzieci i młodzieży, jeśli
zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.


• Decyzja o szczepieniu zalecanym podejmowana jest indywidualnie przez osoby zainteresowane we współpracy z lekarzem kwalifikującym do szczepień.
 

Należy przy tym podkreślić, iż istotne znaczenie profilaktyczne poza szczepieniami ma utrzymanie właściwej higieny rąk oraz korzystanie z wody i żywności o prawidłowej jakości.


 

{"register":{"columns":[]}}