PRZEGLĄD PARAZYTOLOGICZNY DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM „Co mieszka w naszych jelitach”
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie monitoruje sytuację epidemiologiczną pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci. Przeprowadza badania profilaktyczne w wybranej populacji dzieci w wieku przedszkolnym, których głównym celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie występowania i profilaktyki chorób pasożytniczych, oszacowanie skali zachorowań na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz umożliwienie rodzicom/opiekunom podjęcia działań terapeutycznych w przypadku stwierdzenia u dzieci inwazji chorobotwórczymi pasożytami. Od połowy września 2024 roku takie badania będą przeprowadzane w wybranych przedszkolach w powiecie nidzickim. Oprócz badań laboratoryjnych przeprowadzone zostaną działania informacyjno-edukacyjne skierowane do rodziców, opiekunów i pracowników przedszkoli, do których uczęszczają dzieci.
Schorzenia wywoływane przez pasożyty przewodu pokarmowego występują u dzieci bardzo często. Szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych przebywają w zbiorowiskach np. żłobkach, przedszkolach. Rozwojowi zarażeń pasożytniczych sprzyja również niedojrzałość układu odpornościowego. Pasożyty najczęściej atakujące przewód pokarmowy dzieci, to: owsiki, glisty ludzkie, lamblie i włosogłówki. Zarażenia pasożytnicze w momencie wzrostu młodego człowieka mogą mu przysporzyć wielu kłopotów i to zarówno ze zdrowiem, jak i zachowaniem. Dzieci mogą się czuć źle, mogą być osłabione, ale mogą też mieć problemy z koncentracją, zachowaniem uwagi i skupienia.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przygotowała specjalną broszurę „Co mieszka w naszych jelitach”, pomocną w zdobyciu podstawowych informacji z zakresu najczęściej występujących chorób pasożytniczych.
Materiały
Broszura - Co mieszka w naszych jelitachBroszura_-_Co_mieszka_w_naszych_jelitach.pdf 3.17MB Instrukcja - badania w kierunku pasożytów
Instrukcja_-_PRZEGLAD_PARAZYTOLOGICZNY_DZIECI_W_WIEKU_PRZEDSZKOLNYM.pdf 0.10MB broszura strona 12
Broszura_strona_12.pdf 1.41MB broszura strona 13
Broszura_strona_13.pdf 1.42MB