W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne grzybobranie

09.10.2024

Grzyby

Zbieranie grzybów to nie tylko hobby, ale też popularna forma spędzania wolnego czasu. Zarówno walory zapachowe, jak i smakowe sprawiają, że grzyby są chętnie spożywane przez ludzi. Aby czerpać radość z grzybobrania i być pewnym, że zebrane owocniki nadają się do spożycia niezbędna jest wiedza i doświadczenie. W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie pracują klasyfikatorzy i grzyboznawcy, którzy posiadają wszechstronną wiedzę na temat grzybów. Z ich porad można skorzystać bezpłatnie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:05, zawsze wtedy, gdy chcemy się upewnić, czy zebrane przez nas okazy są bezpieczne dla zdrowia.

Do identyfikacji grzybów należy przynosić owocniki wykręcone w całości z podłoża (kapelusz oraz trzon), ponieważ istotne cechy diagnostyczne znajdują się na trzonie owocnika. Należy pamiętać, że do identyfikacji należy przynosić wyłącznie grzyby świeże (najlepiej do 48 godzin od zbioru, jeśli są przechowywane w temperaturze do 10 °C) w przewiewnych pojemnikach (kosze, łubianki), nie w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Nie należy przynosić grzybów starych i przejrzałych, pokrojonych, zapleśniałych, ugotowanych, zamrożonych, usmażonych, umytych czy zamarynowanych.

Pamiętaj!

  • Zbieranie grzybów wymaga wiedzy i doświadczenia.
  • Zbieraj grzyby, co do których masz całkowitą pewność.
  • Jeżeli masz wątpliwości co do gatunku grzybów, nie ryzykuj!

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej ulotką „Zatrucia grzybami. Objawy, pierwsza pomoc, leczenie”, a także do odwiedzenia strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego na której znajdują się cenne informacje na temat grzybów.

Materiały

Zatrucia grzybami. Objawy, pierwsza pomoc, leczenie - ulotka
Zatrucia​_grzybami​_-​_ulotka.pdf 0.61MB
{"register":{"columns":[]}}