II edycja kampanii EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”
14.09.2022
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął II edycję kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood.
#EuChooseSafeFood
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął II edycję kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood.
Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcenie konsumentów do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Kampania o zasięgu unijnym umożliwia konsumentom łatwy dostęp do praktycznych informacji przydatnych podczas kupowania i spożywania żywności – od pomocy przy czytaniu etykiet, przez informacje na temat istoty i zasadności stosowania suplementów diety, do wskazówek na temat przygotowania i przechowywania produktów spożywczych.
Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.
W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności oraz instytucjami naukowymi w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych. Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.
Widząc potrzebę podnoszenia wiedzy społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa żywności, Główny Inspektorat Sanitarny po raz drugi włącza się w realizację kampanii. Oprócz szeroko komunikowanych w przestrzeni internetowej materiałów kampanijnych, pracownicy terenowych jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przeprowadzą działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności. Wyjaśnią co to są suplementy diety, udzielą praktycznych wskazówek, na co zwracać uwagę kupując produkty żywnościowe, jakich zasad przestrzegać by zakupiona przez nich żywność była nadal bezpieczna.
Przy realizacji działań kampanijnych Główny Inspektorat Sanitarny współpracuje z innymi organami urzędowej kontroli oraz jednostkami naukowymi w tym przede wszystkim Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Instytutem Badawczym.
Kampania jest adresowana głównie do osób między 25 a 45 rokiem życia i stara się objaśnić rolę EFSA w kształtowaniu europejskiego prawodawstwa, które chroni konsumentów i cały łańcuch żywności.
Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej kampanii.
Materiały
Ocena bezpieczeństwa substancji dodatkowych? To już nauka.EFSA_A4_All_PL_Additives.pdf 0.16MB Kontrola obecności alergenów? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Allergens.pdf 0.17MB Dobrostan zwierząt hodowlanych. To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Animal_Welfare.pdf 0.15MB Ochrona pszczół? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Bee_Health.pdf 0.14MB Kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Contaminants.pdf 0.17MB Higiena żywności? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Food_Hygiene.pdf 0.17MB Żywność bezpiecznie pakowana? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Food_Packaging.pdf 0.16MB Sprawdzanie skuteczności? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Food_Supplements.pdf 0.16MB Znakowanie datą aby ograniczyć marnowanie żywności? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Food_Waste.pdf 0.16MB Zapobieganie chorobom przenoszonym przez żywność? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Foodborne_Disease.pdf 0.16MB Sprawdzanie, czy to bezpieczne? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Novel_Foods.pdf 0.22MB Ochrona roślin przed chorobami? To już nauka.
EFSA_A4_All_PL_Plant_Health.pdf 0.20MB