W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #mójpierwszyraz

25.11.2024

Zdjęcie kampanii

Hasło przewodnie kampanii #mójpierwszyraz to przekaz do młodych ludzi:

Chcecie mieć swój pierwszy raz za sobą?

Przed podjęciem decyzji o wspólnym seksie, zróbcie RAZEM test w kierunku HIV!

Termin: od 4 listopada 2024 r. do 1 grudnia 2024 r., ze szczególnym uwzględnieniem: Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT): 18–25 listopada 2024 r. oraz Światowego Dnia AIDS: 1 grudnia 2024 r. 

Grupa docelowa: młodzi dorośli w wieku 18–24 lata.

Cele kampanii:

  • Popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV, szczególnie wśród osób, które nigdy w swoim życiu nie wykonały tego testu, ponieważ nie odnoszą do siebie ryzyka zakażenia. Mimo że większość ludzi dorosłych jest aktywna seksualnie, tylko jedna osoba na dziesięć chociaż raz w życiu wykonała test w kierunku HIV. Należy jednocześnie pamiętać o innych zakażeniach, które często towarzyszą HIV, jak kiła, HCV, rzeżączka czy chlamydioza.
  • Przełamanie stereotypu, że HIV zakażają się jedynie osoby z wybranych populacji, takie jak np.  sprzedające usługi seksualne, uzależnione od narkotyków, homoseksualiści. 
  • Popularyzowanie faktów, że nie ma grup ryzyka, są natomiast ryzykowne zachowania i sytuacje mogące prowadzić do zakażenia HIV. Kontakt seksualny bez użycia prezerwatywy jest takim zachowaniem, dlatego warto rozważyć wykonanie testu. Tym bardziej, że istnieje wiele możliwości jego wykonania, a jedną z nich jest bezpłatne i anonimowe testowanie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), połączone z profesjonalnym poradnictwem. W każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt. Adresy punktów znajdują się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/. Warto podkreślić, że nie trzeba specjalnie się do takiego testu przygotowywać, a więc np. być na czczo.
  • Rozpropagowanie informacji o
  • stronie kampanii: mojpierwszyraz.aids.gov.pl
  • Poradni Internetowej HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/pi 
  • bezpłatnym Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie: https://mojpierwszyraz.aids.gov.pl/o-kampanii/

{"register":{"columns":[]}}