Światowy Dzień AIDS
01.12.2023
Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.
O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS). Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988.
Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.
„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.
Więcej informacji na temat Światowego Dnia AIDS można znaleźć pod linkiem: https://aids.gov.pl/hiv_aids/swiatowydzienaids/
Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie wraz z Zespołem Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie zorganizowali 1 grudnia 2023 r. z okazji Światowego Dnia AIDS event z udziałem młodzieży szkolnej.
Uczniowie wysłuchali wykładu przeprowadzonego przez pracowników sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSE Olsztyn pt. „HIV/AIDS i inne choroby przenoszone drogą płciową”, a także wzięli udział w konkursie/quizie wiedzy na temat HIV/AIDS. Ponadto w holu szkoły zorganizowano punkt informacyjny prezentując i dystrybuując materiały edukacyjne.