PRZEGLĄD PARAZYTOLOGICZNY DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM „Co mieszka w naszych jelitach”
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie monitoruje sytuację epidemiologiczną pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci. Badania będą przeprowadzane od połowy września 2023 r. w wybranych przedszkolach w powiecie ostródzkim. Mają one służyć temu, żeby sprawdzić skalę zachorowań, ale też, żeby zarażone dzieci mogły zacząć jak najszybsze leczenie.
Schorzenia wywoływane przez pasożyty przewodu pokarmowego występują u dzieci bardzo często. Szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych oraz przebywają w zbiorowiskach np. żłobkach, przedszkolach. Pasożyty najczęściej atakujące przewód pokarmowy dzieci, to: owsiki, glisty ludzkie, lamblie i włosogłówki. Zarażenia pasożytnicze w momencie wzrostu młodego człowieka mogą mu przysporzyć wielu kłopotów i to zarówno ze zdrowiem, jak i zachowaniem. Dzieci mogą się czuć źle, mogą być osłabione, ale mogą też mieć problemy z koncentracją, zachowaniem uwagi i skupienia.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przygotowała także specjalną broszurę „Co mieszka w naszych jelitach”, pomocną w zdobyciu podstawowych informacji z zakresu najczęściej występujących chorób pasożytniczych.
Materiały
Broszura - Co mieszka w naszych jelitachBroszura_-_Co_mieszka_w_naszych_jelitach.pdf 3.17MB Broszura_strona_12
Broszura_strona_12.pdf 1.41MB Broszura_strona_13
Broszura_strona_13.pdf 1.42MB Instrukcja - badania w kierunku pasożytów
Instrukcja_-_PRZEGLAD_PARAZYTOLOGICZNY_DZIECI_W_WIEKU_PRZEDSZKOLNYM.docx 0.06MB wypełnianie zlecenia pasożyty - bakteriol-paraz
wzory_na_badanie_w_oddbakteriol-paraz.pdf 1.44MB wypełnianie zlecenia pasożyty - wirus-serol
wzory_na_badanie_w_oddzwirus-serol.pdf 1.51MB