W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 18.11.2021r.

17.11.2021

Na czterech sześciennych, kościach umieszczone kolejno litery: S, T, O, P. Poniżej znajduje się złamany papieros.

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchody te przypadają na 18 listopada. Ideę obchodów zainicjowali Amerykanie, poprzez swojego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku, który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Przyniosło to nadspodziewane efekty, gdyż około 150 tysięcy osób podjęło decyzję ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Polska weszła do akcji rzucenia palenia w 1991 roku. Obchodzimy więc 30 - lecie obchodów tej inicjatywy.

O szkodliwości palenia tytoniu powiedziano tak wiele, że nawet najmłodsi potrafią wymienić negatywne skutki tego nałogu. Papierosy uzależniają nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Zawarta w dymie nikotyna przynosi uczucie ulgi które sprawia, że tak chętnie sięgamy po papierosa.

 Trudne czasy pandemii, związany z nim lockdown i różnorodne ograniczenia mogą wpływać negatywnie na nastrój. Chcąc poprawić swoje samopoczucie wiele osób sięga po łatwo dostępne używki, takie jak alkohol i papierosy. To niebezpieczne zjawisko, które może przyczynić się do rozwoju nałogu lub jego nawrotu. Palenie tytoniu niesie za sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, m.in. prowadzi do takich chorób jak:

-  choroby układu oddechowego  (POCHP, zapalenie płuc);

- choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo-mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty);

- nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).

Istnieje wiele powodów żeby rzucić palenie, a obecna pandemia może być jeszcze dodatkowym motywatorem. Pozbycie się zgubnego nałogu może być jednym z celów postawionym w tym czasie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest podęcie decyzji o rzuceniu palenia, odnalezienie wewnętrznej motywacji, która będzie przewodzić palaczowi w drodze od wyzwolenia się od nałogu. Każdego roku umiera w Polsce około 67 tysięcy osób, czyli średniej wielkości miasto, w większości osoby w wieku produkcyjnym z powodu nałogu tytoniowego. Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udarów. Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej  sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, zwiększa możliwości zakażenia koronawirusem.

W miesiącu listopadzie corocznie organizowaliśmy punkty informacyjno-edukacyjne oraz działania i akcje w szkołach, związane ze szkodliwością palenia tytoniu oraz walki z nałogiem. Jak pokazują statystki po papierosy oraz ich współczesne formy sięgają coraz młodsze osoby, często uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. Dlatego też, począwszy od przedszkola poprzez szkoły podstawowe i średnie realizujemy programy edukacyjne w kierunku profilaktyki uzależnienia od papierosów. W tym roku jednak, poza programami  stałymi w placówkach oświatowych nie odbyły się dodatkowe akcje informacyjno-edukacyjne skierowane do społeczeństwa, z uwagi na pandemię COVID-19.

W dniu obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zachęca wszystkich palaczy do zastanowienia się nad własnym zdrowiem w kontekście palenia tytoniu i życzy udanej próby rzucenia palenia nie tylko dzisiaj, ale na całe życie.

Autor: Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej

{"register":{"columns":[]}}