Światowy Dzień Rzucania Palenia
17.11.2022
Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. W roku 2022, ten dzień przypada na 17 listopada. Obchody tego Dnia zwracają uwagę nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się od uzależnienia, jakim jest nikotynizm.
Według Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija co roku około 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów jest spowodowanych bezpośrednim paleniem tytoniu, a około 1,2 miliona biernym paleniem przez osoby niepalące. Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Pamiętajmy, że: papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy związków chemicznych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: tlenek węgla, amoniak, aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów pogarsza jakość życia powodując choroby między innymi:
Choroby układu oddechowego – rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, Przewlekła
Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
Nowotwory – płuc, języka, wargi, nerki, pęcherza moczowego
Dlaczego warto rzucić palenie?
To proste – rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym, co najważniejsze, problemów zdrowotnych, z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej, jak i jej bliskich. Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym a nawet estetycznym.
Rzuć palenie! Nie bój się poprosić o pomoc!
- wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl
http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny
- porozmawiaj ze specjalistą – skontaktuj się z zespołem Telefonicznej Poradni Pomocy
Palącym tel. 801 108 108; 22 211 80 15
- Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy poniedziałek - piątek 9:00 – 21:00, sobota 9:00 – 15:00 biuro@jakrzucicpalenie.pl
tel. 801 108 108,
- zainstaluj bezpłatną aplikację http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/