Dni Profilaktyki Onkologicznej "Masz haka na raka?"
12.02.2024
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu wraz z współorganizatorami; Szkołą Medyczną w Przemyślu oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych zapraszają na coroczną akcję Dni Profilaktyki Onkologicznej "Masz haka na raka?".
Działamy już od początku lutego z serią spotkań profilaktycznych:
- 6 lutego 2024, godz. 17:00- spotkanie w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Leszna (warsztaty z dr med. Pawłem Kowalem, wykład „Podstępne WZW”, podstawowe badania profilaktyczne)
- 15 lutego 2024, godz. 16:30- spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich w Buszkowiczkach (warsztaty z dr med. Przemysławem Fołtą, lekarzem dermatologiem, wykład o profilaktyce czarniaka, podstawowe zabiegi kosmetyczne)
- 19 lutego 2024, godz. 15:00- spotkanie „Caritas” Dom Samotnej Matki (wykład na temat profilaktyki raka piersi oraz WZW, warsztaty z samobadania piersi na fantomach)
Podsumowaniem w/w działań będzie finał 24 lutego w Galerii Sanowa spotkaniami z lekarzami specjalistami, warsztatami, instruktażami, poradami.
W tym roku podczas finału akcji będziemy poruszać tematykę:
- nowotworów kobiecych, skóry, problemów urologicznych.
- wpływu używek na nasze zdrowie
- jak sobie poradzić z chorobą nowotworową- okiem psychologa
Chcielibyśmy także zaprosić do udziału w kampanii "Ja już! A Ty?" mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego, która promuje badania profilaktyczne.
Kampania powstała i z powodzeniem jest realizowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie na terenie województwa małopolskiego.
Dni Profilaktyki Onkologicznej są doskonałą okazją do promowania założeń kampanii, ponieważ jednym z „haków” na raka jest właśnie profilaktyka. My kobiety w XXI wieku jesteśmy niezależne, dbamy o siebie, chcemy być na czasie, więc na stałe w naszych kalendarzach powinny zagościć terminy regularnej cytologii i samobadania piersi
Regularne badania cytologiczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości szyjki macicy, co z kolei umożliwia skuteczną interwencję i leczenie, a samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, 3-5 dni po miesiączce, trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie.
Badajmy się i inspirujmy do badań nasze bliskie osoby. My już się zbadaliśmy- a Ty?