W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybierz życie. Pierwszy Krok

Program edukacyjny „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” poświęcony jest profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i raka szyjki macicy. Skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także ich rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej.

wybierz_życie_pierwszy_krok

Rak szyjki macicy jest drugim (po raku piersi) najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Skalę problemu w Polsce obrazują dane statystyczne: co roku w Polsce wykrywa się raka szyjki macicy u blisko 4 tysięcy kobiet, a około 2 tysiące kobiet umiera z tego powodu. 

Szkoły ponadpodstawowe są miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Autorzy programu wychodzą z założenia, że problemu raka szyjki macicy nie wolno unikać, a edukacja prozdrowotna na ten temat prowadzona w szkołach przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i podjęcia odpowiednich działań.

O programie „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

Cele szczegółowe programu to:

  • zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
  • podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy,
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
  • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

Program bogaty jest w pomoce dydaktyczne i informacyjne. Na  jego potrzeby powstała specjalna strona internetowa podzielona na materiały dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. Ponadto dla uczniów przygotowano atrakcyjną zakładkę z najważniejszymi informacjami, a także aktywizującą krzyżówką. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele otrzymają ulotkę informacyjną. Pomoc dla edukatorów stanowi prezentacja multimedialna i poradnik z proponowanymi konspektami zajęć. 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną możliwe jest realizowanie programu online.

Program przewidziany jest na dwie godziny lekcyjne.

Jak dołączyć do programu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest oficjalnym partnerem programu.

Koordynatorem wojewódzkim jest Oddział Promocji Zdrowia, Komunikacji Społecznej i Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. 

Koordynatorami na szczeblu powiatowym są odpowiednie terytorialnie powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Aby zgłosić szkołę, należy skontaktować się z odpowiednią stacją powiatową. Dane kontaktowe do poszczególnych stacji znajdziemy tutaj. Koordynacją programów edukacyjnych zajmują się oddziały oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, które również służą pomocą merytoryczną oraz materiałami edukacyjnymi w formie papierowej.

Materiały

Materiały pomocnicze i edukacyjne znajdziemy na stronie http://www.pierwszykrok.edu.pl/

Materiały

charakterystyka
charakterystyka.png 1.10MB
druk​_sprawozdawczy​_koordynatora​_szkolnego
druk​_sprawozdawczy​_koordynatora​_szkolnego.docx 0.02MB
Quiz​_czysty
Quiz​_czysty.doc 0.04MB
wybierz​_zycie​_prezentacja
wybierz​_zycie​_prezentacja.pdf 1.41MB
{"register":{"columns":[]}}