Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Wczoraj rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (17-23 stycznia). Rak szyjki macicy jest jednym z częstszych typów nowotworów występujących u kobiet (zaraz po nowotworze piersi, nowotworze trzonu macicy i nowotworze jajnika). Na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety w wieku 45-65 lat, jednak wzrost zachorowań obserwuje się już od 25 roku życia.
Jednym z objawów raka szyjki macicy u kobiet w okresie przed wkroczeniem w okres menopauzy jest krwawienie występujące pomiędzy miesiączkami. Często zgłaszane były również obfitsze miesiączki, czy krwawienie po stosunku. Wczesne stadia choroby nie dają praktycznie żadnych objawów, co przy braku regularnych badań profilaktycznych może doprowadzić do przejścia nowotworu
w zaawansowane stadium, które daje gorsze rokowania. Zdaniem dr n. med. Ewy Surynt – specjalista ginekolog, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock:
Rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne (np. acykliczne krwawienia zwłaszcza po współżyciu). Najczęściej do rozpoznania choroby dochodzi przypadkowo w trakcie badania ginekologicznego. Wynika to z zaniedbania i braku systematycznych wizyt u ginekologa. W przypadku raka szyjki macicy kluczową ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze objawy wskazujące na to, że w szyjce macicy może rozwinąć się nowotwór, tym większe szanse, że uda się go w pełni pokonać. Zmiany może zauważyć jedynie lekarz ginekolog, bardzo istotne są więc regularne kontrole ginekologiczne. W trakcie takich wizyt przeprowadza się podstawowe badania takie jak: badanie ginekologiczne we wziernikach, USG narządu rodnego czy badanie cytologiczne szyjki macicy.
Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest przede wszystkim zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który jest odpowiedzialny za ponad połowę przypadków raka szyjki macicy. Inne przyczyny wpływające na wzrost ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy to m.in.: wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów seksualnych, zakażenie wirusem HIV, choroby immunosupresyjne, wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przewlekłe stany zapalane pochwy, palenie tytoniu.
Materiały
Objawy raka szyjki macicySzczepienie przeciw HPV