Gorączka Zachodniego Nilu
Gorączka Zachodniego Nilu
Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu z rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flavivirus, wchodzącego w skład tzw. kompleksu antygenowego japońskiego zapalenia mózgu. Rezerwuarem zakażenia są ptaki, a wektorem komary.
Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukąszenia przez owady krwiopijne głównie komary. Radko możliwe jest przeniesienie wirusa podczas transplantacji organów i transfuzji krwi oraz
z matki na dziecko podczas ciąży. Nie stwierdzono przenoszenia gorączki zachodniego Nilu
z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt (np. przez dotyk, pocałunki).
Objawy chorobowe pojawiają się po 1-6 dniach od ukąszenia komara. Ich nasilenie zależy od wieku osoby zakażonej. Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy.
W postaciach lekkich choroba może dawać objawy rzekomogrypowe. U dzieci często jest to łagodna gorączka i złe samopoczucie, u młodzieży występują wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy, ból mięśni, natomiast u osób starszych na skutek zakażenia może dochodzić do zaplenia mózgu i opon mózgowych oraz ogólnego wycieńczenia. Następstwa choroby, zwłaszcza przebiegającej w sposób ostry, mogą utrzymywać się nawet do kilku lat od zakażenia, śmiertelność jest również wyższa w grupie pacjentów, u których choroba przebiega z zaburzeniami ze strony układu nerwowego, czy też towarzyszą jej powikłania ze strony innych narządów.
Nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce zachodniego Nilu dla ludzi. W leczeniu gorączki zachodniego Nilu nie ma specyficznej terapii. Stosuje się głównie leczenie zmierzające do złagodzenia objawów np. obniżania gorączki, łagodzenia bólu itp.
Główną metodą jej zapobiegania jest zmniejszenie narażenia na ukąszenia komarów oraz stosowanie zasad:
- stosowanie indywidualnych środków ochrony, takich jak ubrania osłaniające części ciała narażone na ukąszenia, szczególnie w porze wieczornej,
- stosowanie mechanicznych barier przeciwko komarom w oknach i drzwiach mieszkań,
- stosowanie preparatów odstraszających komary (repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze i inne).
Wspólny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych odnotowywanych na terenie m.st. Warszawy dostępny pod linkiem: