Projekt PARC
PPIS w Siemiatyczach informuje o możliwości wzięcia udziału w innowacyjnym programie badań mającym na celu wsparcie unijnych i krajowych instytucji zajmujących się oceną ryzyka chemicznego. Jednym z partnerów projektu PARC jest SGGW . W ramach projektu w Pracowni Badania Metabolizmu Człowieka Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW będą realizowane badania z udziałem m.in. pracowników zajmujących się sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem odpadów plastikowych lub elektronicznych, a także recyklingiem e-odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży. W miejscu pracy od uczestników badania zostanie pobrany materiał z wykorzystaniem biomonitoringu (próbki krwi i moczu).
Ocena wpływu niebezpiecznych substancji dla zdrowia przeprowadzona będzie w zakresie około 100 substancji chemicznych uznawanych w Unii Europejskiej za substancje priorytetowe m. in.:
- metale ciężkie (np. ołów, kadm, rtęć, chrom, arsen),
- bisfenole,
- ftalany.
Podejmowane działania umożliwią ocenę wpływu poszczególnych biomarkerów na zdrowie pracowników z identyfikacją tych o najistotniejszych skutkach zdrowotnych.
Materiały
Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARCInformacje_dla_firm_uczestniczących_w_projekcie_PARC.pdf 0.27MB Informacja dla Uczestników projektu PARC
Informacja_dla_Uczestników_projektu_PARC.pdf 0.25MB Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals
Partnership_for_the_Assessment_of_Risks_from_Chemicals.pdf 0.42MB