W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SUBSTANCJE REPROTOKSYCZNE - NOWY OBOWIĄZEK PRACODAWCY

Biały napis "Komunikat" niebieskim tle. Nad napisem grafika dzwonka.

SUBSTANCJE REPROTOKSYCZNE - NOWY OBOWIĄZEK PRACODAWCY

PPIS w Siemiatyczach informuje, iż w dniu 24 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1110 opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, które zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia wchodzi w życie z dniem 28 lipca 2024 r.

Zmiana przepisów rozszerza katalog badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy o substancje reprotoksyczne. Zgodnie z § 2 przedmiotowego rozporządzenia pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Substancja reprotoksyczna - oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagennych, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa.

Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu.

Przykładowe substancje reprotoksyczne: 

  • metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, rtęć, metylortęć),
  • związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany),
  • tlenek węgla,
  • niektóre pestycydy i biocydy,
  • ftalany,
  • rozpuszczalniki organiczne, (np. etanol, 2-metoksyetanol, 2-etoksyetanol),
  • formamid, n-metylopirolidon, n-etylopirolidon,
  • imidazol i jego pochodne (np. 4-metyloimidazol), dimetyloformamid.

Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni przede wszystkim przy:

  • produkcji i stosowaniu pestycydów,
  • produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych,
  • w przemyśle gumowym,
  • w przemyśle farmaceutycznym,
  • w przemyśle metalurgicznym,
  • w przemyśle kosmetycznym,
  • w budownictwie,
  • w placówkach ochrony zdrowia,
  • w warsztatach samochodowych.

KLASYFIKACJA SUBSTANCJI REPROTOKSYCZNYCH

 

Zwroty określające zagrożenie dotyczące substancji reprotoksycznych to: H360, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H361d, H361fd.

Na szkodliwe działanie substancji reprotoksycznych w największym stopniu narażeni są pracownicy młodociani i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dlatego też prace w narażeniu na substancje lub mieszaniny o działaniu szkodliwym na rozrodczość (H360, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H361d, H361fd, H362) są wzbronione dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (rozporządzenie Rady Ministrów z  kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Zgodnie z art. 179 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Prace w narażeniu na działanie substancji lub mieszanin o działaniu szkodliwym na rozrodczość, kategoria 1A lub 1B (H360, H360F, H360FD, H360Fd, H360D, H360Df) uznaje się również za prace wzbronione dla młodocianych. Art. 204 Kodeksu Pracy  stanowi, że nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych wg załącznika nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 19.03.2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Więcej informacji w artykule Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy:

Materiały

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/97060/2023053134334&chempyl-kryteria-klasyfikacji-substancji-R.pdf
{"register":{"columns":[]}}