Światowy Dzień Krwiodawcy 2021 r.
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą być spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Kto może zostać dawcą krwi?
Dawcą może być osoba:
- między 18. a 65. rokiem życia,
- ważąca co najmniej 50 kilogramów,
- u której w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
- która nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie była leczona krwią i jej składnikami.
W jaki sposób przygotować się do donacji?
Zaleca się, by oddawać krew wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawca nie może przyjmować leków (poza środkami antykoncepcyjnymi). Tego dnia należy spożyć lekkostrawny posiłek i wypić ok. 2 litrów płynów. Nie powinno się przychodzić na czczo. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i spożycie alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut.
W powiecie siemiatyckim nie ma stacjonarnego punku, w którym możliwe byłoby oddanie krwi, z tego względu w Siemiatyczach dwa razy w miesiącu pojawia się mobilny ambulans z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Harmonogram akcji pobierania krwi w naszym rejonie dostępny jest pod adresem https://www.rckik.bialystok.pl/CrewSchedule.
Źródło: Puls Medycyny
Opracowanie graficzne: Promocja Zdrowia PSSE w Siemiatyczach